شادی فراتر از درک

نمی‌توان بدون وجود خدایی که عیسی مسیح معرفی کرد شادی واقعی داشت. شاید بتوان تا حدی تلاش کرد تا مثبت بود اما شادی به امری فراتر از توان ما نیازمنداست
به‌یاد می‌آورم زمانی را که به همراه همسرم در انتظار تولد کودکمان بودیم. شادی و هیجان ما وصف ناپذیر بود. اما ناگهان وجد و انتظار ما به درد و رنج منتهی شد. بچه ما سقط شد و پزشکان به من توصیه کردند که دیگر آبستن نشوم.
چاره دیگری نداشتیم جز آنکه به معجزه الهی متمسک شویم و برای سلامتی فرزند خود دعا کنیم. هشت ماه بعد پسر کاملاً سالم ما به‌دنیا آمد. پزشکان همگی حیرت‌زده از این واقعه غیرقابل درک بودند. جیمی اکنون شاداب به زندگی خود ادامه می‌دهد و اخیراً ازدواج کرده با خانواده خود زندگی شادی دارد. باید اعتراف کنم که در زمان آبستنی جیمی، ایام اضطراب‌آمیزی را پشت سر گذاشتم. پزشکان از بیم سقط جنین دیگر، دو ماه به من استراحت مطلق دادند. ایام پر تنش آبستنی، دو راه پیش رویم می‌گذاشت: اضطراب از دست دادن و یا اعتماد به خدای توانا و قادر. یک‌بار که دعا می‌کردم متوجه رنگین‌کمانی از پنجره اتاق شدم. رنگین‌کمان در کتاب‌مقدس سمبل مهر و وفاداری خداست. اطمینان یافتم که خداوند مرا فراموش نکرده و حتی پیش از تولد فرزندم محافظ اوست. حتی یک‌بار در ایام آبستنی، مبتلا به مسمومیت خونی شدم، در آن زمان خشم و ناامیدی و ترس از دست دادن فرزندم تمام وجودم را فرا گرفت. نمی‌دانستم چه واقعه‌ای در انتظارم است. ولی باز دعا کردم: «خداوندا این بچه در دست‌های توست.» درد زایمان خطرناکی را تجربه کردم اما خداوندا معجزه‌وار من و فرزندم را حفظ کرد.

اما همیشه همه داستان‌ها پایان خوش ندارند. پس از جیمی، مجدداً باردار شدم ولی این دفعه فرزندم سقط شد. دوباره در تلاطمات روحی و عاطفی افتادم. آبستنی بعدی من نیز خبر خوشی برایم نداشت. می‌بایست آپاندیس حاد خود را عمل می‌کردم. پس از عمل، فشار خونم به‌شدت بالا رفت. تمام مدت بارداری در وضعیت بحرانی قرار داشتم و همیشه در بستر بودم. گذر از این ایام دردناک، به تعمیق رابطه من با خدا انجامید. خدا را در ابهامات و اضطراباتم بهتر شناختم. پس از مدتی دخترم سالم به‌دنیا آمد. سه سال بعد، اولین آبستنی سالم خود را تجربه کردم. دختر دیگرم در شرایط کاملاً طبیعی به‌دنیا آمد.
آنچه که در پس تمامی این تلاطمات وجود داشت، خدای مهربان و محافظی بود که دستان نامریی‌اش بر سر من بود. کلام او می‌گوید: «برای هیچ چیز نگران نباشید، بلکه در هر چیز با دعا و استغاثه، همراه با شکرگزاری، درخواست‌های خود را به خدا ابراز کنید. بدین گونه، آرامش خدا که فراتر از تمامی عقل است، دل‌ها و ذهن‌هایتان را در مسیح عیسی محفوظ نگاه خواهد داشت.» (فیلپیان ۴‌:۴و۶و۷).

نمی‌توان بدون وجود خدایی که عیسی مسیح معرفی کرد شادی واقعی داشت. شاید بتوان تا حدی تلاش کرد تا مثبت بود اما شادی به امری فراتر از توان ما نیازمندست. با اعتماد به خدا، آموختم که می‌توان در هر امری شاد بود زیرا که خدای محبت خیرخواه ماست.

دوست عزیز، شما زندگی خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا شاد هستید و یا مضطرب؟ مطمئن و یا مبهوت و سرگردان؟ اگر به عیسی مسیح اعتماد کنید، زندگی با معنا و با هدفی را در پی خواهید گرفت. بیایید با هم این چنین دعا کنیم:
«خداوندا تو از قلب من آگاهی، تو را ای عیسی مسیح دعوت می‌کنم تا به زندگی من وارد شوی. تو را دعوت می‌کنم تا اضطرابات و ترس‌هایم را برداری و شادی و آرامش را بر من ببارانی.»
در نام عیسی مسیح آمین.

نویسنده دوریس بیب
مترجم حامی صدر