سرطان سینه – علائم و دلایل آن

در ایالت متحده از هر ۹ زن یک نفر در طول عمرش دچار سرطان سینه می شود و ۳۱ نفر از این زنان در اثر این بیماری می میرند؛ یعنی سالانه بیش از ۴۴ هزار نفر از زنان در آمریکا در اثر این نوع سرطان می میرند. به دلیل همین آمار مرگ و میر بالاست که در مورد روشهای تشخیصی و درمانی این بیماری مطالعات دقیق تری صورت گرفته است. تشخیص سریع و زودهنگام سرطان سینه به طور چشمگیری از میزان مرگ و میر آن کاسته است.

درمان موفقیت‌آمیز این سرطان بستگی به تشخیص اولیه و مراقبت‌های پزشکی دارد . معاینه سینه به صورت ماهانه توسط فرد برای تمام زنان امکانپذیر است و بهترین زمان برای معاینه بعد از دوران قاعدگی است به دلیل این‌که در آن زمان دردناکی سینه مربوط به هورمون‌ها ‌ست. معاینه سینه می‌تواند زنان را از بروز سرطان سینه پیشگیری کند.
سرطان سینه چیست؟
سرطان سینه بیماریی است که در آن سلولهای سینه به روش کنترل نشده ایی به طور غیر طبیعی رشد می کنند.
شایع ترین سرطان در خانمها، سرطان سینه می باشد. گرچه سرطان ریه چه در خانمها و چه در آقایان سرطان منجر به مرگ می شود. حدود۱ درصد از کل سرطان های سینه در مردان جوان رخ میدهد.
چه عواملی منجر به سرطان سینه می شود؟
علت اصلی سرطان سینه مشخص نیست. هورمون های زنانه و افزایش سن، بخشی از این نقش را ایفا می کند. سرطان سینه در زنان بالای ۵۰ سال بیماری شایعی است. در بین زنان آمریکایی اگر خانمها تا سنین بالا زندگی کنند حداقل ۱ نفر از ۸ نفر دچار سرطان سینه می شوند. احتمال سرطان سینه در خانمهای بین ۳۰ -۴۰ سال حدود ۱ در ۲۵۰ می باشد. احتمال سرطان در بین خانمهای ۴۰ – ۵۰ سال ۱ در ۷۰ می باشد.
علائم سرطان سینه چیست؟
در مراحل نخستین قبل از مشاهده علائم سرطان سینه را از طریق ماموگرافی تشخیص می دهند. یکی از علایم شایع گره بی دردی است اگرچه گاهی سرطان سینه منجربه گره های دردناکی می شود .

علایم سرطان سینه عبارتند از :
به وجود آمدن گره یا کلفت شدن پوست در روی سینه یا در زیر بغل که بتازگی ایجاد شده و غیرمعمول است .
تغییر در اندازه و شکل ظاهری سینه.
تغییر در روی پوست سینه مثل فرورفتگی یا چروکیدگی
ترشح یا خونریزی خود بخودی از نوک پستان بدون آنکه آن را بفشارید.
تغییر در نوک پستان مثل به تو کشیده شدن آن
کبره بستن و خشک شدن نوک پستان
تغییر در رنگ یا حس پوست اطراف پستان یا حلقه رنگین دور نوک پستان .
بوجود آمدن توده در سینه مردان. حدود ۱ درصد از سرطان سینه در مردان رخ می دهد.
سرطان سینه چگونه تشخیص داده می شود ؟
هر موقع تشخیص سرطان سینه داده شود، برای تایید تشخیص، قسمتی از بافت برداشته می شود که به آن بیوپسی یا آزمایش میکروسکوپی بافت زنده گفته می شود. این عمل توسط سوزنی که به نوک سینه یا قسمتی که در ماموگرافی به آن مشکوک شده اند یا توسط چاقوی جراحی کل قسمتی که به آن مشکوک هستند را برداشته و برای تشخیص وجود سرطان بافت جدا شده برای تجزیه زیر میکروسکوپ به دکتر آسیب شناس داده می شود .
سرطان سینه چگونه درمان می شود ؟
▪ انواع مختلف درمان سرطان سینه عبارتند :
ـ عمل جراحی برای برداشتن سرطان که مراحل آن عبارتند:
جراحی حفظ سینه (lumpectomy) که فقط قسمتی از سینه که دچار سرطان شده را برمی دارند.
Mastectomy برداشتن کل سینه.
درمان از طریق پرتوافکنی
شیمی درمانی
درمان هورمونی توسط بازدارنده های tamoxifen یا aromatase
درمان بیولوژیکی که در آن از پادتن های ضد بارداری استفاده می شود تا پروتئین HER-۲ را مسدود کند. پادتن های ضد بارداری اغلب برای درمان سرطان های سینه که به جاهای مختف بدن گسترده شده اند بکار می رود .
علت اصلی سرطان سینه مشخص نیست .
هورمون های زنانه و افزایش سن بخشی از آن را به عهده دارند.
سرطان سینه در زنان بالای ۵۰ سال بیماری بسیار شایعی است.
خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان بین ۳۰-۴۰ ۱ در ۲۵۰ می باشد و در زنان بین ۴۰-۵۰ سال ۱ در ۷۰.
در بین زنان آمریکایی اگر خانمها تا سنین بالا زندگی کنند حداقل ۱ نفر از ۸ نفر دچار سرطان سینه می شوند.
حدود۱ درصد از کل سرطان های سینه در مردان جوان رخ میدهد.
جلوگیری از سرطان سینه
برخی مواقع سرطان سینه با عوامل شناخته شده ایی ارتباط دارد. یک سری از این عوامل که احتمال سرطان سینه رادارد می توان کنترل کرد ولی از تمام عوامل نمی توان خودداری نمود .
رژیم غذایی و شیوه زندگی:
رژیم غذایی یکی از عوامل شناخته شده برای سرطان سینه می باشد.
افزایش وزن مخصوصا بعد از یائسگی یا بعد از ۶۰ سالگی احتمال بروز سرطان سینه را افزایش می دهد.
مطالعات نشان می دهد در جوامعی که از رژیم غذایی پر چرب استفاده می کند خطر مرگ از بروز سرطان سینه بسیار بیشتر از جوامعی که از رژیم کم چرب استفاده می کنند، می باشد . ولی رژیم غذایی کم چرب به عنوان عامل پیشگیری کننده سرطان سینه شناخته نشده است.

مطالعات نشان می دهند مصرف مشروبات الکی تا حدی احتمال سرطان سینه را افزایش می دهند.
هورمون ها:
تغییرات در هورمون ها که به توضیح آن خواهیم پرداخت موجب افزایش احتمال سرطان سینه می شود.
استفاده از هورمون به جای درمان
پریود شدن در سنین پایین و یائسگی در سنین بالا
شیر دادن احتمال سرطان سینه را کاهش می دهد، مادرانی که حدودا ۱۲ ماه به بچه شیر می دهند یا بچه های بیشتری شیر داده اند از این مزیت برخوردارند.
عمل جراحی برداشتن سینه :
در کسانی که سابقه سرطان سینه در خانواده شان است برداشتن جفت سینه ها ۹۰% احتمال بروز سرطان سینه را کاهش می دهد . برای چنین عملی آزمایش های ژنتیکی و مشاوره های متعددی انجام می گیرد.
▪ Tamoxifen:
دارویی است که مانع از تاثیر استروژن روی سلولهای سرطانی و سالم سینه شده و احتمال سرطان سینه را در خانمهایی که خطر این بیماری آنها را تهدید می کند، پایین می آورد. اگرچه موجب خطرات دیگری منجمله سرطان رحم، سکته، لخته شدن خون در رگها و شش ها می شود . اگر در معرض گسترش سرطان سینه هستید در مورد این دارو با پزشک خود مشورت کنید . مهم است که هم به مضرات و هم به منفعت های استفاده از این دارو آشنا باشید.
عمل جراحی برداشتن تخمدان ها :
تغییرات هورمونی احتمال سرطان سینه و همچنین سرطان تخمدان را افزایش می داهد .هورمون هایی که توسط تخمدان ها تولید می شود باعث افزایش سرطان سینه می شوند. با برداشتن تخمدان ها احتمال سرطان سینه و تخمدان ها کاهش می یابد . برای چنین عملی آزمایش های ژنتیکی و مشاوره های متعددی انجام می گیرد.
Fenretinide و raloxifene از داروهایی هستند که به علت مفید بودنشان در پیشگیری از سرطان سینه تجویز می شوند.
چه عواملی باعث افزایش احتمال سرطان سینه می شود ؟
خانواده هایی که خانمهای دچار سرطان سینه در آنها زیاد است تستهای ژنتیکی می توانند نشان بدهند که آیا خانم دارای تغییرات خاص ژنی (که احتمال سرطان سینه میرود)، می باشد یا خیر؟ متخصصین سلامتی ممکن است عوامل متعددی به افزایش احتمال سرطان سینه ارتباط دارند منجمله :
▪ افزایش سن یکی از عوامل افزایش خطر سرطان سینه می باشد .
این بیماری در خانمهای زیر ۳۵ سال بسیار نادر است .
در خانمهای ۴۰ سال و بالای ۴۰ احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می یابد.
سرطان سینه بیشتر در خانمهای بالای ۵۰ سال بروز می کند.
احتمال سرطان سینه در خانمهای بالای ۶۰ سال زیاد می شود .
▪ سرطان سینه در خانمهای سفید پوست بسیار بیشتر از زنان سیاه پوست دیده می شود . مخصوصا در خانمهای آسیایی و اسپانیایی .
▪ در مردان نیز سرطان سینه رخ می دهد .اگرچه ۹۹درصد سرطان سینه در زنان بروز می کند.
شرایطی که سرطان سینه را در خانمها افزایش می دهند عبارتند از :
سابقه پیشین شخصی سرطان سینه؛ خانمهایی که در یکی از سینه هایشان سابقه سرطان دارند احتمال افزایش و توسعه سرطان جدید زیاد می شود. سرطان می تواند دوباره به همان سینه یا در سینه دیگر یا جاهای دیگر بدن مثل ریه ها ، کبد ، مغز یا استخوان برگردد.
سابقه خانوادگی؛ در خانمهایی که مادرشان، خواهر یا در یکی از دو نفر از افراد خانواده نزدیکشان مثل خاله ها سابقه سرطان سینه داشته باشند، احتمال سرطان سینه در فرد افزایش می یابد مخصوصا اگر در سنین قبل از ۵۰ سالگی تشخیص سرطان سینه داده شده باشند.
خانمهایی که ارثی تغییراتی در ژن BRCA۱ و BRCA۲ ( جهش ژنی )دارند، احتمال گسترش سرطان سینه در آنها بیشتر است. اقوام فرد مبتلا به سرطان سینه که چنین جهش ژنی دارد نیز بسیار احتمال دارد دچار سرطان سینه، مقعد یا تخمدان شوند. اگرچه ممکن است خیلی از خانمهایی که سابقه سرطان در خانواده خود دارند در ژن BRCA مشکل و تغییری نداشته باشند .
جهش در ژن های BRCA۱ و BRCA۲گروهها و نژادهای قومی بسیار معمول است مخصوصا در یهودیها .
تا قبل از اینکه فرد دچار سرطان شود آزمایشهای ژنتیکی بسیار قابل دسترسی هستند تا مشخص کنند که آیا فرد دچار جهش ژنتیکی می باشد؟ در راههایی را برای جلوگیری یا به تعویق انداختن سرطان سینه یا افزایش کشف سرطان سینه در خانمهایی که دچار جهش ژنی می باشند، پیشنهاد کنند.
تغییرات سینه
تشخیص پریاختگی غیرمعمول یا غدد سرطانی یا بیوپسی در شرایطی غیر سرطانی احتمال سرطان سینه را می افزاید .
از دیگر عواملی که باعث افزایش سرطان سینه می شوند عبارتند از :
پرتو درمانی؛ خانمهایی که در سنین جوانی سینه شان در معرض قابل توجهی اشعه قرار گرفته احتمال سرطان سینه در آنها افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهند وقتی خانمی در سنین جوانی تحت معالجه پرتو درمانی قرار میگیرد در سنین بالا احتمال سرطان سینه در او افزایش می یابد.
بارداری در سنین بالا؛ احتمال سرطان سینه خانمهایی که بچه اولشان بعد از۳۰ سالگی به دنیا آمده بیشتر از خانمهایی است که زودتر و در سنین جوانی باردار شده اند.
هورمون ها
مطالعات نشان می دهند به جای درمان، استفاده از هورمونها به مدت ۴ سال احتمال سرطان سینه را افزایش می دهد .
پریود شدن قبل از ۱۲ سالگی و یائسه شدن بعد از ۵۵ سال احتمال سرطان سینه را در خانمها می افزاید.
رژیم غذایی و نحوه زندگی فرد جز عوامل خطر شناخته شده اند.
افزایش وزن پس از یائسگی مخصوصا بعد از یائسگی طبیعی بعد از ۶۰ سالگی احتمال سرطان سینه را می افزاید.
مطالعات نشان می دهد در جوامعی که از رژیم غذایی پر چرب استفاده می کنند خطر مرگ از بروز سرطان سینه بسیار بیشتر از جوامعی که از رژیم کم چرب استفاده می کنند، می باشد . ولی رژیم غذایی کم چرب به عنوان عامل پیشگیری کننده سرطان سینه شناخته نشده است .
مطالعات نشان می دهند مصرف مشروبات الکی تا حدی احتمال سرطان سینه را افزایش می دهند.

دسته بندی انواع سرطان سینه
سرطان سینه رشد غیرطبیعی سلولهای منافذ هوا و بخشهایی در سینه می باشد،
دسته بندی ▪ سرطان سینه بر مبنای :
آیا سرطان از منافذ هوا یا از بخشهای نرم و عضلانی سینه شروع شده
آیا سلولهای سرطانی به بافتهای دیگری در سینه آسیب رسانده اند
سلولهای سرطانی در زیر میکروسکوپ چگونه مشاهده شده اند
همچنین طبقه بندی به مواردی از جمله اینکه سلولهای سرطانی به چه سرعتی تکثیر یافته اند یا آیا سلولهای سرطانی در نزدیک غدد لنفاوی وجود دارند .
طبقه بندی زیر انواع معمول سرطان سینه را تشریح می کند .
In situ غده ایی که در اطراف بخشی که به وجود آمده پخش نمی شود In situ نامیده می شود.
(LCIS) غدد سرطانی بخش نرم و عضلانی: اگرچه سرطان واقعی نیست ولی احتمال خطر سرطان سینه را می افزاید به همین دلیل خانمهایی (LCIS) در سال ۲ یا ۳ بار باید تمرینات فیزیکی داشته باشند و هر سال توسط ماموگرافی چک شوند.
(DCIS) غدد سرطانی مجرای لنف: این شرایط مرحله پیش از سرطان است و مرحله سرطان سینه نامیده می شود این مورد هجوم کننده نیست و محدود به منافذ هوا می باشد. تقریبا ۱۰۰ درصد خانمها در چنین مرحله ای قابل درمان هستند. بهترین راه برای تشخیص (DCIS) ماموگرافی می باشد.
(IDC) غدد سرطانی هجوم کننده مجرای لنف: این سرطان از مجرای شیری آغاز می شود و به دیواره مجرای لنف اصابت کرده و به بافتهای چرب سینه هجوم می آورد واز آنجا به بخشهای دیگر بدن می تواند پخش شود (IDC) . معمول ترین نوع سرطان است حدود ۸۰ درصد موارد از این نوع سرطان هستند.
(ILC) غدد سرطانی هجوم کننده بخش عضلانی: این سرطان از اندامهای مربوط به پستان از غدد شیری، غدد ترشحی آغاز شده و می تواند به بخشهای دیگر بدن پخش شود حدود ۱۰ درصد از سرطان های سینه مربوط به این نوع هستند.
بعد از تشخیص سرطان سینه چند مدت یکبار باید به پزشک مراجعه کرد ؟
اغلب سرطان سینه توسط تیمی از متخصصان منجمله پزشک جراح، پزشک غدد شناس، پرستار متخصص بالینی و همچنین پزشک خانوادگی تحت کنترل نگه داشته می شود. به دنبال تشخیص سرطان سینه مرحله به مرحله و طبق برنامه درمان و بسته به درمانی که تعیین شده روی یک برنامه مقرر شده شما به متخصصین مراجعه خواهید کرد. اگر تاثیرات درمان موجب می شود بین زمان های شیمی درمانی احساس بیماری کنید پس به پزشکتان مراجعه کنید.

منبع سایت پزشکان