عوامل ایجاد موخوره و ریزش مو

موخوره (SPLIT ENDS) چیست؟

زمانی که ساقه مو از درازا شکاف برمیدارد و سر مو دو شاخ می گردد، به آن موخوره شدن مو می گویند. در این حالت کوتیکول محافظ مو آسیب میبیند و فـیبر داخلی مو فر میگردد.

عوامل ایجاد مو خوره چیست؟
۱- سشوار و اتو حالت دهنده مو چربی طبیعـی مــو را از میان برده و باعث موخوره میشود.
۲- کمبود آب بدن: آب فراوان بنوشید.
۳- برس کشیدن موهای خیس: چـون ســبب کشیدگـی ساقه مو شده و به موها آسیب میرسانند.
۴- از گیره و سنجاق سر کمتر استفاده کنید.
۵- در معرض زیاد نور خورشید قرار نگیرید.
۶- در محصولات مو حاوی الکل استفاده نکنید.
۷- استـفاده از رنـــگ مــو و فر کردن مو نیز سبب موخوره میگردد.

علت اصلی موخوره کاهش رطوبت و چربی مو میباشد. تــنها راه درمان آن قیچی کردن موخوره مو است. سـعی کنید سر موهای خود را برای پیشگیری از موخوره شدن هر ۶هفته یکبار اندکی کوتاه کنید.

موی درون روییده (INGROWN HAIR) چیست؟

هـــــنگامی که سر مو بدرون پوست فرو میرود به آن موی  درون روییده میگویند. علت اصلی آن این است که هـنگام تـراشـــیدن مو توسط تیغ و یا ماشین اصلاح، مـوهـا را بـر خلاف رویششان کوتاه میکنند. هــمواره موها را در جهت رویششان بتراشید. یک دلیل دیگر آن این می بـاشـــد که موها زیاد از ته تراشیده می شوند. مــوهای درون روییده می توانند سبب التـهاب، خـارش و یـا عـــفونت گردند اما معمولا خودشان خودبخود برطرف می شوند.

چگونه موها را صاف یا فر میکنند؟

همانطور که اشاره شد، مـو از پـروتـئـیـن کــراتین تشکیل یافته اسـت کـه قسـمت عـمده این پروتئین از اسید آمینه سیستئین (CYSTEIN) ایجاد شده است.این اسید آمینه  دارای ترکیب سولفور در ساختمان خود میباشد.هنگامی که دو سولفور با یکدیگر پیوند میخورند تشکیل پیـوند دی سـولفـیـد را میدهند که یک پیوند کوالانسی می بـاشـد. هـمچـنـین در مــــو تعداد زیادی پیوند هیدروژنی مـوجــود می بـاشـــد. خیس شدن موها سبب از هـم گسسـتـن پیوندهای هیدروژنی و خشک شدن موها سبب به هم پیوستن موها میـگردد. بنابراین شما با خـیس کـردن مـوها قـادر بـه حــالت دادن موهای خود می بـاشید. امـا بــرای فر کردن دائم موها از محصولات ویژه ای استفاده میگردد. ایـن محصولات دارای دو جزء اصلی می بـاشند ‏‏.

۱- جزء اول که سبب ازهم گسستن پیوندهای دیسولفید در مو می گــردند که مـعـمـولا از مــاده ای بنــام آمونیــوم تیوگلیکولات (AMMONIUM THIOGLYCOLATE) استفــاده میگردد.

۲- پـس از آنـکه مو را به حال دلخواه در آوردند از یک عامل اکسید کننده بنام هیدروژن پروکساید برای متصل ساختن مجدد پیوندهای دی سولفاید استفاده میکنند. به این طریق موهای شما فر میگردنـــد. برای صاف کردن موها نیز دقیقا از همین روش استفاده میشود.

علل ریزش مو و درمان قطعی آن..

۱- صـدمات خـارجی: کشــیدن شــدید مو توسط برس، کشیدگی مو بوسیله هد بـنـد، باندهای کشی و سنجاق سر حرارت زیاد و سرمای شدید.
۲- کم خونی و کمبود آهن و سوء تغذیه، کمبود ویتامینهای A-B و کمبود روی.
۳- مصرف برخی داروها مانند: تیوراسیل.
۴- کم کاری غده تیروئید.
۵- نارسایی غدد فوق تیروئید.
۶- قارچ کچلی سر.
۷- استفاده زیاد از کلاه.
۸- گردش نامناسب خون در پوست سر.
۹- استرس.
۱۰- تغییرات هورمونی: استروژن رشد مو را تحریک کرده اما تستـوسـترون سبـب ریزش مو میگردد. در حین حاملگی موهای زنان ضخیم و پر پشت شده امــا پس از زایمان و یا یائسگی ریزش مو افزایش می یابد.

۱۱- آندروژنیک (ANDROGENIC ALOPECIA): علت ۹۵ درصد ریـزش مو در زنان و مردان را تشکیل میدهد. علت آن افزایـــش هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) میباشد. این ماده نوع بسیار فعال تستوسترون است. سـبب کاهش فعالیت فولیکول شده و مــرحله آناژن را کوتاه میکند.

روشهای درمان ریزش مو

۱-اسـتـفاده از داروهــــایی مانند مینوکسیدیل (XANDROX/RETIN-A/(MINOXIDIL کـه رشد مو را تسریع و تحریک می کـنـند.

۲- کاشت مو ساده: موهای پشت و کنار سر را برداشته و به جلوی سر منتقل میکنند.

۳- کاشت موی تکه ای(FLAP): دراین روش پوست حاوی  مـــوی پشت سر و یا کنار سر را برداشته و به جلوی سر پیوند میزنند.

۴- کاهش سطح پوست سر: در ایـن روش پــوست میان فـرق سـر را شکـافـتـه و از از طـــرفین پوست را به سمت همدیگر می کشند.

نکاتی مراقبتی برای حفاظت از موی سر

۱- در شانه و برس مو با گذشت زمان گرد وغبار و آلودگی انباشته می گـردد کـه بـــهـتر است برس و شانه خود را توسط اندکی شامپو و یا محلول نشاسته شســـتشو داده و موهای گیر کرده میان آنها را بیرون آورده و تمیز کنید.

۲- موهای خیس را به هیچ وجه شانه و برس نکشید. مـوی سـر را نـیـز به سمت عقب شانه نکشید با این عمل به فولیکولهای مو فشار وارد می آورید.
۳- از سشوار با درجه خیلی گرم استفاده نکنید.

۴- برای رشد مو تغذیه مناسب داشته باشید: رژیـم غـذایی شـمـا بـایـد حاوی ویتامین بیوتین، B6، اسید فولیک، سولفور، روی، سیلیس، بتاکـاروتـن که در بـــدن مــــبــــدل به ویتامین آ میگردد و در سبزیجات و میوه های سبز رنگ و زرد رنگ موجود می بـــاشــــد، پروتئین: سویا، تخم مرغ، ماست و حبوبات.

۵- سیگار نکشید و از نوشیدنیهای حاوی کافئین استفاده نکنید.

۶- کمتر از غذاهای چرب و شیرین استفاده کنید.
۷- آب خیلی داغ به سرتان نزنید، خواب کافی داشته باشید و موهایتان را هر چند وقت یکبار کوتاه کنید.
۸- پوست سر خود را ماساژ دهید تا گردش خون در آن به خوبی جریان یابد.

با آرزوی آرامش و سلامتی مسیح بر زندگی شما عزیزان.