خود ارضایی

خودارضایی یکی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است که نسل جوان و حتی خانواده ها را در معرض آسیب های جدی قرار می‏دهد. از این رو میتوان آن را نوعی انحراف جنسی و یا بیماری نامید که برای درمان آن باید به جدیت تلاش کرد.
از طرفی گناه و عواقب روحانی که در شخص ایجاد میکند وضعیت و رابطه شخص را با خداوند مخدوش می کند چرا که خدا قدوس است و نمیتوان درحضور وی گناه ورزید
ثمره گناه و محزون کردن روح القدس باعث میشود که از هر طرف شخص دچار یاس روحانی شود. آسیب های معنوی و روحانی آن بسیار بالاست٬ اینبیماری جان ودل و به عبارت دیگر کنه حقیقت وجود آدمی را تباه می سازد.
اعمالی که منتهی به خود ارضائی میشوند گناه آلود می باشند. خود ارضائی نتیجۀ نهایی افکار شهوانی، تحریکات جنسی و تصاویر غیر اخلاقی است. اینها مشکلاتی است که باید با آنها برخورد نمود. اگر برگناهان شهوانی و تصاویر غیر اخلاقی چیره شویم، در آنصورت مشکل خود ارضائی مشکل حادی نخواهد بود.

کتاب مقدس میگوید:

“اما زنا و هر ناپاکی و طمع در میان شما هرگز مذکور هم نشود” (افسسیان ۵ : ۳). حال جای تعجب است که چطور خود ارضائی میتواند ـ مطابق این آزمون دقیق ـ پذیرفته شود. گاهی اوقات بهترین آزمون برای گناه آلود بودن کاری، این است که به دیگران دقیقاً بگوییم چه کاری کردهایم. حال اگر از بیان آن کار شرمنده و ناراحت میشوید، به احتمال زیاد مرتکب گناه شدهاید. آزمون خوب دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که آیا میتوان صادقانه و با وجدانی راحت از خداوند خواست که این عمل ما را برکت داده و آنرا برای اهداف بلند و عالی خود بکار بَرَد. مسلماً خود ارضائی نمیتواند عملی باشد که بتوان از انجام آن به خود بالید و صادقانه خدا را بواسطۀ آن شُکر نمود.

khodErZaaEE

کلام خدا به ما میآموزد: “پس خواه بخورید، خواه بنوشید، خواه هر چه کنید، همه را برای جلال خدا بکنید” (اول قرنتیان ۱۰ : ۳۱). اگر شکی وجود دارد که چنین عملی خدا را خشنود میسازد یا نه ، بهتر است آنرا متوقف کرد. “و هر چه از ایمان نیست گناه است” (رومیان ۱۴ : ۲۳).  آیا مطابق کلام خدا، خود ارضائی  میتواند خدا را جلال دهد؟ علاوه بر این، ما باید به یاد آوریم که بدن ما همچون روح ما نجات یافته است و از آن خداوند است. “آیا نمیدانید که بدن شما هیکل روح القدس است که در شماست که از خدا یافتهاید و از آن خود نیستید؟ زیرا که به قیمتی خریده شدید، پس خدا را به بدن خود تمجید نمایید” (اول قرنتیان ۶ : ۱۹ – ۲۰). این آیه به ما هشدار میدهد تا بدانیم با بدنمان چه میکنیم و آنرا به کجاها میکشانیم! بنابراین، مطابق با نور کلام خدا، خود ارضائی خدا را خشنود نخواهد ساخت. دوری از آن باعث میشود که از ظهور مسائل غیر اخلاقی ممانعت شود، و یا اینکه باعث خواهد شد مالکیت خداوند بر بدن ما بیشتر شود.

باری میخواهیم به این مقوله از لحاظ علمی بپردازیم.  تاثیرات فیزیکی و  تاثیرات روانشناسی آن را که شخص را تبدیل به یک بیمار میکند مورد بررسی قرار دهیم.
قابل به ذکر است که تلاش میکنیم حتما از نظریه پزشکان و متخصصین استفاده کنیم تا شما عزیزان بیشتر به عمق و حقیقت این بیماری آشنا شوید.

Masturbation

در اشخاصی که دچار خود ارضایی هستند در علم پزشکی ۳ مرحله مشاهده شده است :


۱- مرحله مشکل ساز  Problematic٬ در افرادی که مدتی  است دچار خود ارضایی شده اند که زودرس ترین عواقب ناشی از خودارضایی عبارت است از: خستگی و کوفتگی‏‏٬ عدم تمرکز حواس٬ ضعف حافظه٬ استرس و اضطراب


۲- مرحله گرفتاری شدید   Severe٬ نمایان شدن علائم زیر در فرد گرفتار٬ نشانه این است که شدت ابتلای او یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهرمیشود مانند: خستگی و کوفتگی٬ تغییرات و نوسانات سریع خلقی٬ حساسیت شدید و زود رنجی٬ کمردرد‏٬ نازک شدن موها٬ ناتوانی جنسی زودرس در جوانی٬ بی خوابی یا بد خوابی و یا مشکلاتی شبیه به آن.


۳- مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد   Addictive  ٬ خستگی و کوفتگی٬ ریزش شدید موها٬ تار شدن دید چشم ها٬ وز وز گوش٬ انزال زودرس و غیرارادی٬ درد کشاله ران و درد ناحیه تناسلی٬ دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه

روند پیدایش علایم یک بیماری و چگونگی بروز عوارض در شناخت هر چه بیشتر یک بیماری بسیار مهم است. به این دلیل مناسب است که درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی که به آن اشاره شد بیشتر به آن توضیح داده میشود تا خواننده عزیز با روند پیدایش این عوارض، یا به اصطلاح پاتوفیزیولوژی آن آشنا شود.

۱. خستگی و کوفتگی: انقباض شدید و یک مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده کاهش گلیکوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است.  ‏فیزیولوژی گایتون، ترجمه دکتر فرخ شادان…  در خودارضایی، به علت انقباض های مکرر عضلات بدن، ذخایر گلیکوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و کوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

۲. ریزش مو: خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی که در بدن ایجاد می‏کند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون  می‏شود که از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.


۳.  تحریک شدن بیش از حد غدد مغزی:  

خود ارضایی مکرر باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین  از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد که این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی٬ کمی حافظه (Memory)، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است که بین سلول های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد.


۴ . تحلیل حافظه و ذخایر مهم انرژی در بدن:

برخی نیز بر این عقیده‏اند که علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و کاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است که در هر بار انزال، تخلیه شده و هدر می‏رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته ۴۰۰-۳۰۰، اسپرمی که در هر انزال خارج می‏شود)٬RNA آنزیم ها، پروتئین ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، کلسیم، فسفر، نمک های بیولوژیک، تستوسترون و… است. این ذخایر عظیم انرژی – که باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد – بیهوده و به طور مکرر از بدن خارج می‏شود و هر کدام عوارضی را به دنبال می‏آورند. برای مثال از آنجا که سلول های خونی و پلاکت ها در مغز استخوان ها تولید می‏شود و به تکامل نهایی می‏رسد و برای تولید آنها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خودارضایی، تکامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول های خونی با مشکل مواجه شده و منشأ کم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال های مکرر، باعث کاهش ذخایر این مواد می‏شود که مواد حیاتی برای سلامتی سلول های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملکرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و… بروز خواهد کرد.

HealthMasturbation

آسیب های اجتماعی‏ ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط باهمسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک‏ از پیامدهای شایع این بیماری است که در جلسات آینده بیشتر در مورد آن توسط افراد کارشناس بررسی خواهیم کرد. و راههای جلوگیری از آن را بیشتر بررسی می کنیم.
آنچه که اهمیت دارد این است که باید به این باور وایمان برسیم که آنچه که از نظر خداوند نکویده و گناه محسوب میشود و ما را از خداوند دور میسازد٬ از لحاظ فیزیکی و جسمی نیز برای ما بیماری و رنج به همراه دارد و در نهایت هم از لحاظ معنوی هم روحانی وهم جسمانی به تباهی و بن بست کشیده میشود.

محبت و سلامتی خدای پدر٬ پسر و روح القدس با شما.