طرز تهیه فسنجان برای ۴ تا ۵ نفر

خورشت فسنجان در شهرهای مختلف ایران به روش‌های متفاوتی تهیه می‌شود.

در دوران ساسانی به مناسبت پایان زمستان و و آغاز بهار، در اسفند ماه و مراسم نوروز از این خورشت استفاده می‌شده است.

کلمه فسنجان معرب نام باستانی آن یعنی اسپندگان می‌باشد. 

مناطق شمالی کشور با استفاده از گوشت پرندگان شکاری، قیسی و گردوی کاملا آسیاب‌شده، با مزه ترش و شیرین (ملس) این خورشت خوشمزه را طبخ می‌کنند. همچنین در روش سنتی گیلکی، در مراحل پایانی پخت خورشت، یک تکه فلز آهن سرخ‌شده را درون خورشت می‌اندازند با این توجیه که رنگ خورشت را تیره‌تر می‌کند و باعث می‌شود آهن غذا تامین شود.

در مناطق مرکزی ایران، با اضافه کردن شکر و یا قند، گوشت مرغ، بوقلمون و یا گوشت قرمز، با مزه شیرین طبخ می‌کنند. مغز گردو بکار رفته در این فسنجان کاملا ریز آسیاب نمی‌شود و دانه‌های ریز آن بعضا در خورشت مشخص است.

همانطور که قبلا اشاره شد، این خورشت مناسب فصول سرد می‌باشد و در فصل تابستان ممکن است طبیعت گرم این خورشت باعث ایجاد گرمی در افراد شود.

مواد لازم برای خورشت فسنجان 

مرغ پاک کرده و آماده برای طبخ     یک عدد

مغز گردوی سابیده شده                ۲۵۰ گرم
پیاز متوسط                               دو عدد
رب انار         به اندازه مورد نیاز
نمک و زردچوبه                        به میزان لازم
شکر                                      در صورت نیاز
آب                                         به اندازه کافی

گلپر                       یک قاشق چایخوری

طرز تهیه :

فسنجان.
فسنجان.

مرغ را داخل قابلمه گذاشته و یک پیاز را به ۴ قاچ تقسیم میکنیم و داخل قابلمه می ریزیم و روی آن مقداری آب ریخته همراه با زردچوبه میگذاریم بپزد.(توجه کنید که مرغ شما له نشود)
بعد از آنکه مرغ پخت کمی نمک به آن زده و آن را از روی حرارت برمیداریم و کنار میگذاریم.

گردوها را با دستگاه ‏آسیاب کرده، یک عدد پیاز را کاملا با رنده ریز خورد کرده همراه با گردو داخل قابلمه جداگانه ریخته و همراه ۳تا ۴  لیوان آب میگذاریم روی حرارت ملایم بپزد بعد از مدتی که به جوش آمد و به روغن افتاد رب انار را به آن اضافه میکنیم معمولا رب هایی که در بازار موجود میباشد یک نصف لیوان از آن کفایت میکند البته بستگی به مزه آن دارد .. میتوانید به دفعات خورشت را بچشید و اگر نیاز بود باز به آن کمی رب انار اضافه کنید. ولی بهتر است از اول رب انار را کم بریزید تا مزه ی خورشت شما خراب نشود ، اگر نیاز بود در آخر میتوانید به آن باز رب اضافه کنید.

وقتیکه فسنجان به روغن افتاد میتوانید مرغ را که قبلا پخته شده، داخل خورشت بریزید و چاشنی نمک آن  و نصف قاشق چایخوری گلپر آنرا بریزید تا طعم فسنجان شما مشخص شود. و برای مدت بیست دقیقه بگذارید مرغ با خورشت بپزد تا طعم فسنجان به خورد گوشت مرغ برود. توجه کنید که فسنجان شما آبکی نباشد و گاهی آن را هم زده که ته نگیرد.

اگر فسنجان شما خیلی ترش بود میتوانید مقداری کم شکر اضافه کنید که ترشی آن را بگیرد.
توجه داشته باشید که شکر برای شیرین کردن فسنجان نیست بلکه برای این است که ترشی آن را کمتر کنیم. بعضی از رب انارها اصلا ترش نیست پس برای آنها نیازی به شکر نمی باشد.
نکته بسیار مهم در فسنجان تنظیم مزه آن است و باید به آن توجه بسیاری کرد.

این خورشت لذیذ و سنتی را میتوانید با برنج نوش جان کنید که حاوی مواد مغذی بسیاری میباشد.

برکت و شادی مسیح را بر شما و سفره های شما خواهانیم
آشپزخانه ما .