اضطراب و نگرانی برای ما گران تمام می‏شود

اضطراب و نگرانی علل رایج مشکلات در ازدواج است. هنگامیکه هر یک از زوجین درگیر مشکل ترس و نگرانی شود وضعیت ناگواری است. ساعاتی که علاوه بر ناامیدی در نگرانی سپری میشود هم برای زن و هم برای شوهر روزهای سختی است؛ هر چند شخص نگران فقط یکی از آن دو باشد.

آیا تا به حال اندیشیده اید که نگرانی با زمان حال ما یک کار میتواند بکند و آن نکبت بار و بدبخت کردن آن است؟

تقریبا نگرانی بطور خاص با گذشته و یا آینده در ارتباط است. شاید شما در مورد اشتباهات گذشته یا کاریکه یک نفر دیروز با شما کرده یا نکرده یا چیزی که گفته؛ فکر میکنید و روی آن انگشت بگذارید و پیش از آنکه بفهمید؛ روزی را در پریشانی سپری کرده اید زیرا بر روی گذشته متمرکز شده اید. البته درست است که باید آنچه راکه اتفاق افتاده ارزیابی کرد و باید از تجربیات درس عبرت گرفت. ولی هنگامیکه شما نگران هستید تا چه اندازه میتوانید ارزیابی دقیق و صحیحی بکنید و مهمتر از آن اینکه آیا نگرانی، گذشته را تغییر میدهد؟

شاید آنچه که شما را رنج میدهد گذشته نیست. بلکه آینده است که نگرانی شما را غیر قابل کنترل میسازد. شاید به صورتحسابها و مخارجی که در شش ماه آینده خواهید داشت فکر کنید و ببینید که رفع رجوع کردن آنها بسیار دشوار است. شاید در مورد سلامتی خود ترسی دارید که مدام شما را آزار میدهد یا شاید از مشکلاتی که در کارتات پیش خواهد آمد در رنج هستید. به هر حال هر مطلبی که باشد هنگامیکه افکار خود را تسلیم نگرانی میکنید؛ وقت کمتر خواهید داشت که برای امروز خود تمرکز داشته باشید.

تعجبی ندارد اگر زندگی مشترک بسیاری از زن و شوهرها هنگامیکه یکی از طرفین انرژی فکری قابل توجهی را صرف نگرانی میکند با دشواریهای جدی روبرو می گردد.

ازدواجی موفق است که زوجین بر شادیها و مشکلات امروز متمرکز شده باشند. در خانواده شما و در زندگی شخص شما چقدر نگرانی وجود دارد؟

آیا تا به حال علل نگرانی خود و همسرتان را تجزیه و تحلیل کرده اید؟ آیا نتایج این عمل مربوط به گذشته است؟ چه کاری درمورد آن کرده اید؟ آیا نتیجه تجزیه و تحلیل تان مربوط به آینده است؟ آیا هنگامیکه بچه ها به تنهایی از خانه بیرون میروند نگران سلامتی آنها هستید؟ یا به مخارج و صورتحسابهای پرداخت نشده فکر میکنید؟

ترس، نگرانی و دلواپسی چیست؟

خدا انسان را به صورت موجودی عاقل و با احساس آفرید. از آنجایی که انسان هستیم قابلیت ژرف اندیشی و احساس های مختلف در مورد یک موقعیت را داریم. ترس یکی از احساساتی است که همه مردم گاه و بی گاه آنرا تجربه میکنند. بطور مثال ترسی که ما را از آسیب دیدن بوسیله کامیون، اسلحه گرم، اجاق داغ و… حفظ میکند.

ترس یک احساس است و از این رو دارای نیرویی بالقوه میباشد. همچنین تحریکی است برای انجام یک کار. هنگامیکه به ترس اشاره میکنیم، چیزهایی مانند این به ذهن ما میرسد: وحشت، بزدلی، کمرویی، هراس، بیم، اضطراب و خوف. هنگامیکه شخصی را ترسان می یابیم میگوییم که او ترسیده، دستپاچه شده، مضطرب، آشفته، هراسان، خجالتی، ترسو، خجول و دارای کمبود اعتماد به نفس است. پس بین ترس و نگرانی چه تفاوتی وجود دارد؟ نگرانی احساس هراس، فشار و ناآرامی ناشی از حس خطر قریب الوقوع است که دلیل معقول و منطقی و قابل توجیهی ندارد. در حالیکه ترس واکنشی عاطفی میباشد که آگاهانه تشخیص داده میشود و معمولا در اثر تحریک یک عامل تهدید کننده واقعی میباشد. ترس “خارجی” و نگرانی “درونی” است. نگرانی را میتوان چنین تعریف کرد: “ترس بدون دلیل کافی”. نگرانی در واکنش به یک خطر یا تهدید ظاهر میشود ولی با این وجود غالبا منبع این خطر قریب الوقوع روشن نیست. یونانیها نگرانی را به این ترتیب توصیف میکردند “نیروهای مخالفی که در تلاشند تا انسان را متلاشی کنند”. ما معمولا کلمه نگرانی را هم معنی با دلواپسی میدانیم این کاملا صحیح نیست. کلمه دلواپسی به معنی بی قراری کردن، آشفته شدن، یا زیادی نگران شدن است. شخص دلواپس مدت زمان طولانی را به تفکر درباره مشکلات خیالی یا واقعی میگذراند و بارها و بارها آنرا در فکر خود مرور میکند. او معمولا درباره هر موقعیتی به بدترین اتفاقات ممکن فکر میکند و از همه ی پلها پیش از آنکه به آنهابرس عبور میکند. کلمه نگرانی در اصل به معنی ” تقسیم فکر” است. “جان هاگای” نویسنده معروف کتاب How to win over Worry میگوید دلواپسی در احساسات انسان دو دستگی ایجاد میکند از اینرو عواطف ثبات خود را از دست میدهند. دلواپسی قدرت تفکر را تقسیم میکند از اینرو اعتقادات کم عمق و متغیر میگردند. دلواپسی قوه ادراک را تقسیم میکند از اینرو مشاهدات غالبا معیوب و حتی اشتباه از آب در میآیند. دلواپسی بر قضاوت انسان تاثیر میگذارد و از اینروی غالبا دیدگاهها و تصمیمهای او منصفانه نمیباشد. این تصمیمها منجر به آسیت و اندوه میشوند. دلواپسی بر قدرت ذهنی انسان که عاملی تعیین کننده است جدایی ایجاد میکند. بنابراین برنامه ها و هدفها، اگر کاملا به هم نخورند با پشتکار دنبال و اجرا نمیشوند. دلواپسی و نگرانی شخص را ضعیف میکند و به زمین میکوبد. برعکس ” آرامش فکر به بدن سلامتی می بخشد” امثال۱۴: ۳۰ تفسیری.

چگونه میتوانید بر دلواپسی غلبه کنید؟

عملا همه موافقند که دلواپسی و نگرانی، ویرانگر و مخرب است. ولی چگونه انسان میتواند از این روال دلواپسی بگریزد؟ کتاب مقدس به مسیحیان اصولی عملی میدهد. بطور مثال پولس به مسیحیان یادآوری میکند که شما فرزندان خدا هستید و باید به پدر آسمانیتان متکی باشید.

“پس همانطور که برای دریافت نجات، به مسیح ایمان آوردید؛ اکنون نیز برای حل مشکلات روزانه به او ایمان داشته باشید و با پیوندی ناگسستنی با او زندگی کنید. در او ریشه بدوانید تا از او قوت بگیرید. بکوشید که همواره در او رشد کنید و در حقایقی که آموخته اید؛ قوی و نیرومند گردید و برای کارهایی که او برای شما انجام داده است، زندگیتان لبریز از شادی و شکرگزاری باشد”. کولسیان ۲ : ۷ ،۶ ترجمه تفسیری.

“برای هیچ چیز غصه نخورید در عوض برای همه چیز دعا کنید و هر چه لازم دارید به خدا بگویید و فراموش نکنید که برای جواب دعاها از او تشکر نمایید. اگر چنین کنید از آرامش خدا بهره مند خواهید شد، آرامشی که فکر انسان قادر به درک آن نیست این آرامش الهی، به فکر و دل شما که به عیسی مسیح ایمان آورده اید، راحتی و آسایش خواهد بخشید” فیلیپیان ۴ : ۶ ، ۷ تفسیری.

این مطالب خیلی جالب و جرأت بخش به نظر میرسند ولی چگونه باید آنها را بکار گیرید تا شما را از دلواپسی و نگرانی رهایی دهند؟؟؟

در جلسه آینده بطور روشن و واضحی در این مورد برایتان شرح خواهیم داد که طبق کلام خدا و تفسیر آن در زندگی روزمره خود چطور بر این مشکلات پیروز شویم.

شادی و آرامش مسیح را برای شما عزیزان آرزومندیم.

نویسنده: نورمن رایت

مترجم: ریتا نیسان

بازنویسی و گردآوری: راشین سایروس