bikhabi

کم خوابی و نتایج مخرب آن

تاثیرات خواب و بی خوابی بر سلامت روحی و جسمانی شما تاثیرات مستقیم دارد

برخورداری از یک خواب آرام و کافی نقش فوق العاده ای در ایجاد آرامش و انرژی و رهایی از خستگی های روزانه ایفا می کند. ولی متاسفانه بیش از ۴۰ درصد مردم جهان از این نعمت به شکل ایده آل آن بی بهره اند. بی خوابی مشکلی شایع در همه سنین است که بیش از همه زنان را هدف قرار داده است.
خواب خوب جزو لاینفک یک زندگی سالم است؛ همان طور که داشتن رژیم غذایی نامناسب باعث بروز انواع بیماری ها می شود کم خوابی نیز در طولانی مدت سیستم ایمنی را ضعیف می کند، از میزان ترشح هورمون رشد می کاهد و تولید گلبول قرمز توسط مغز استخوان را افزایش می دهد. بی خوابی انواع مختلفی دارد و به سه گروه عمده تقسیم می شود: بی خوابی اولیه، مرکزی و ثانویه. برای اکثر بالغین و بزرگسالان بنظر می رسد که ۷ تا ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز کافی باشد اما در کل میزان خوابی که شما نیاز دارید به عوامل متعددی بستگی دارد که از همه مهم تر سن شماست
نوزادان بین ۱۶ تا ۱۸ ساعت در روز می خوابند. پیش دبستانی ها بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت باید بخوابند. بچه های سنین مدرسه و نوجوان ها حداقل به ۹ ساعت خواب نیاز دارند تا خوب استراحت کنند. برای اکثر بالغین و بزرگسالان بنظر می رسد که ۷ تا ۸ ساعت خواب بهترین مقدار خواب باشد اما برای برخی از مردم ممکن است خواب کافی ۵ یا ۱۰ ساعت باشد
با افزایش سن الگوی خواب شما تغییر می کند. خواب سبکتر در افراد میانسال بیشتر از جوانها دیده می شود و افراد به دفعات بیشتری در طول خواب از خواب بیدار می شوند این پدیده علل متعددی می تواند داشته باشد.

داشتن خواب کافی برای سلامتی شما مهم است چرا که سبب تقویت سیستم ایمنی می شود و بدن شما را در مقابله با بیماریها توانمند تر می کند. خواب برای سیستم عصبی شما ضروری است تا بهتر کار کند. خواب خیلی کم سبب می شود که شما گیج و منگ باشید و توان تمرکز نداشته باشید همچنین حافظه و عملکرد فیزیکی شما را نیز مختل می کند.
بی خوابی اولیه به مواردی گفته می شود که فرد در آن با دشواری به خواب می رود و پس از یک مرحله خواب عمیق، بیدار و بدخواب می شود.
بی خوابی مرکزی نوعی بی خوابی است که بیدار شدن های متوالی در حین خواب به سراغ فرد می آید.
بی خوابی ثانویه نیز که در نتیجه بیدارشدن های پی درپی حاصل می شود، نوعی بیداری زودرس شبانه است که در بسیاری موارد زندگی معمولی فرد را دچار اختلال می کند.
بی خوابی اولیه که مبتلایان فراوانی نیز دارد اغلب به دلایل روانی و محیطی بروز می کند. استرس، افسردگی و دلواپسی همگی در بروز این نوع بی خوابی موثر هستند. اغلب این بیماران به دلیل افکار و توهماتی که در ذهن خود دارند به سختی به خواب می روند و معمولا نیز به سختی می توانند به ادامه استراحت بپردازند. آنچه باعث بروز بی خوابی ثانویه می شود، بروز انواع بیماری های متفاوت است و درحقیقت می توان گفت در این موارد، بی خوابی نوعی علامت است که باید جدی گرفته شود. آپنه شبانه (توقف تنفس در حین خواب)، نارسایی کلیوی، اختلالات گوارشی، یائسگی، کم کاری یا پرکاری غده تیروئید، بزرگ شدن پروستات، آنژین صدری و افسردگی بیماری هایی هستند که بی خوابی شایع ترین علامت آنها به شمار می رود.
چند توصیه:
در سر ساعت به رختخواب برویدو سر ساعت هم بیدار شوید.

از مصرف مواد محرک در اواخر شب پرهیز کنید ( قهوه، چای ،شکلات ، محرک مغز هستند )
هر روز ورزش کنید بخصوص در غروب حتی یک پیاده روی کوتاه در یک غروب خنک می تواند مفید باشد .
از مصرف غذای سنگین در اواخر شب پرهیز کنید
محل خواب نه بیش ازحدگرم ونه بیش ازحدسرد باشد
سعی کنید تلویزیو ن در اتاق خواب شما نباشد .

اگر به رختخواب رفتید و تا ۲۰ دقیقه خوابتان نبرد از رختخواب بیرون بیایید . و برای مدت کوتاهی آرام بنشینید و بعد دوباره به رختخواب بروید .

دکتر مسعود کیمیاگر: مصرف مواد غذایی مانند کاهو، شیر، دوغ، ماست و سوپ جو در وعده شام می‌تواند به داشتن خواب خوب کمک کند.

استفاده مداوم از تلفن همراه و رایانه خطر ابتلا به اختلالات خواب را افزایش می‌دهد. بررسی ها ی محققان دانشگاه گوتنبرگ نشان می دهد ؛ استفاده بیش از حد از تلفن همراه افزون بر ایجاد اختلالات شنوایی و عصبی و بروز سردرد و سرگیجه، موجب برهم خوردن ساعت فیزیولوژیک در افراد شده و نظم خواب شبانه را مختل می‌کند. نتایج این مطالعه همچنین حاکی است کار با رایانه بیش از ۳ ساعت موجب از دست دادن نامحسوس آب بدن شده و عوارضی مانند خشکی دهان، تاری دید، سرگیجه، سردرد، استرس‌های عضلانی و عارضه خطرناک ترومبوآمبولی را ایجاد می کند.