سالم زندگی کردن خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد

سالم زندگی کردن خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد

“مرکز تحقیقاتی سرطان شناسی انگلستان”

از سیگار دوری کنید:

سیگار کشیدن یکی از موثرترین عوامل ابتلا به سرطان، در تمام دنیا میباشد و در انگلستان از هر پنج نفر یک نفر به دلیل سیگار کشیدن دچار سرطان می شوند.

از هر ۱۰ نفر که مبتلا به سرطان ریه می شوند، هشت نفر به علت سیگار کشیدن به این سرطان دچار میشوند. همینطور سیگار کشیدن عامل ۱۳ نوع سرطان دیگر نیز میباشد.

اگر شما سیگار میکشید بهتر است خیلی زود آنرا کنار بگذارید و در وضعیت سالم زندگی کنید تا خطر ابتلا به انواع سرطان را از خود دور کنید، ترک سیگار دشوار است؛ پس بهتر است بطور جدی برای ترک آن از افراد متخصص کمک بگیرید. اگر از کسانیکه در این زمینه مهارت دارند کمک بگیرید به راحتی میتوانید از سیگار کشیدن رها شوید.

مراقب وزن خود باشید:

بیشتر از نیمی از بزرگسالان در انگلستان دچار اضافه وزن و یا دچار چاقی بیش از حد هستند. اضافه وزن نه تنها عامل مهم بیماری های سخت قلبی و قند خون میباشد، بلکه عامل بسیار مهمی از چندین نوع سرطان نیز میباشد.

وقتی با خوردن و نوشیدن بیش از حد، بدن را دچار اضافه وزن میکنیم؛ در نتیجه انرژی بیشتر از حد را وارد سیستم بدن خود میکنیم… درست غذا خوردن و نوشیدن، و فعالیت بدنی مناسب و منظم داشتن به ما کمک میکند تا بدن خود را در وزن مناسب نگهداری کنیم.

کنترل کردن وزن بدن نه تنها بسیار آسان میباشد، بلکه فواید بسیاری برای ما دارد.

برای این کار باید روش زندگی خود را عوض کنیم و با یک شیوه ی جدید از زندگی خود را دیسیپلین کنیم.

غذای مناسب بخورید:

fibre فیبرها
fibre فیبرها

غذایی که ما میخوریم میتواند عامل ریسک ابتلا به سرطان باشد. از هر ۱۰ سرطان در انگلستان یک مورد مربوط به غذای نامناسب میباشد.

در روز ” پنج واحد میوه و سبزی” خود را میل کنید ( این پنج مورد میتواند شامل میوه وسبزیجات تازه، یخ زده و یا حتی کنسروی باشد) این پنج واحد بسیار نقش فوق العاده ای در تامین فیبر- ویتامین و آهن دارند.

مکمل ها این ارزش غذایی را ندارند و سالم نیستند پس بهتر است تعادل غذایی را کاملا انجام دهید.

خوردن بیش از حد هر نوعی از  گوشت قرمز و گوشت های فن آوری شده مانند: سوسیس، کالباس، سالامی، بیکن… ریسک سرطان روده و معده را افزایش چشم گیر میدهد.

با بیشتر خوردن فیبرها ریسک و خطر ابتلا به سرطان روده را از خود و خانواده ی خود کم کنید.

فیبرها را می توانید با انتخاب نان های گندم، کرنفلکس های قهوه ای، پاستای قهوه  ای، برنج سبوس دار و قهوه ای وارد رژیم غذایی خود کنید.

برای پایین آوردن ریسک ابتلا به سرطان معده ، باید نمک و غذایی شور را از غذای خود دور کنید.

تحقیقات ما نشان میدهد که هیچ غذایی به تنهایی نمیتواند ریسک ابتلا به سرطان را کاملا از بین ببرد ولی مطالعات ما نشان میدهد که بهترین روش رژیم غذایی در یک سری فرهنگ غذایی میتواند وضعیت بدن شما را بطور کلی در یک حالت سلامت و مقاوم قرار دهد که ریسک سرطان را در آن پایین می اورد و این فرهنگ غذایی ۳ مورد است:

۱- استفاده ی زیاد از فیبر، سبزیجات و میوه

۲- مصرف بسیار کم گوشت قرمز و گوشت های فناوری شده

۳- حداقل مصرف نمک و چربی های مضر

 

الکل کمتر بنوشید:

بیش از حد نوشیدن الکل باعث ۷ نوع سرطان خطرناک میشود. و این شامل هر نوعی از الکل میباشد: آبجو، شراب ، و مشروب های سنگین

هر چه درصد نوشیدن الکل را کمتر کنید کمتر در معرض ریسک ابتلا به سرطان قرار میگیرید.

 

فعالیت کنید:

فعال بودن کمک کرده که هر ساله در انگلستان هزاران نفر در معرض ریسک به سرطان قرار نگیرند. اگر فعالیت فیزیکی موثر داشته باشید؛ میتوانید  ریسک خطر ابتلا به سرطان سینه، روده و رحم را  کم کنید.

این نوع فعالیت ها هزینه ای ندارد و احتیاج نیست که شما ورزشکار شوید. فعالیت ها میتواند شامل کارهای بدنی خانه مانند باغبانی، جارو برقی، قدم زدن و همچنین به باشگاه ورزشی رفتن؛ باشد.

این فعالیت ها باید پنج روز در هفته، وهر بار به مدت ۳۰ دقیقه باشد. اگر برایتان دشوار است میتوانید آنرا به ۳ تا ۱۰ دقیقه در روز – ویا ۲ تا ۱۵ دقیقه در روز تقسیم کنید.

هر چه فعالیت بدنی شما بیشتر باشد ریسک ابتلا به سرطان کاهش می یابد.

 مراقب آفتاب باشید:

cancer-protection
cancer-protection

بیشتر از حد در معرض اشعه” یو وی ” آفتاب قرار گرفتن و یا با دستگاه، آفتاب مصنوعی برای پوست ایجاد کردن، عامل مهم در سرطان پوست و پیری زود رس پوست میباشد.

اجازه ندهید که پوست شما بر اثر آفتاب سوخته شود. در هر جایی که هستید چه در خانه و چه در بیرون از منزل، پوست خود را از آفتاب محافظت کنید. بالاترین قدرت تابش آفتاب بین ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر است:

در این ساعات در سایه بمانید – صورت خود را با کلاه یا سایه بان بپوشانید – عینک آفتابی استفاده کنید – از کرم ضد آفتاب مناسب با درجه ی هوای آن فصل، استفاده کنید.

این افراد ممکن است که نسبت به بقیه زودتر دچار سرطان پوست شوند:

پوست هایی که خیلی زود میسوزد

کسانیکه خال و کک و مک دارند

موهای قرمز دارند

کسانیکه چشم های روشن دارند

و کسانیکه در خانواده، سابقه ی بیماری سرطان بر اثر آفتاب سوختگی دارند

تخت های آفتابی نه تنها امن تر از اشعه ی آفتاب نیستند، بلکه بین ۱۰ تا ۱۵ بار قوی تر از اشعه ی خورشیدی میباشند و ریسک سرطانی بالایی دارند.

 

رابطه ی جنسی خطرناک

برخی عفونت های مقاربتی باعث انتقال بیماریهایی میشوند که ریسک سرطان را بالا میبرند.

تمامی مواردی که اخیرا درباره ی سرطان دهنه ی رحم گزارش شده است مربوط به انتقال عفونت از طریق روابط جنسی میباشد که به ویروس” اچ پی وی” شناخته شده است. این عفونت یک عفونت شایع در زنان هست ولی اکثر خانم هایی که این ویروس را دارند به سرطان دچار نمی شوند.

هپاتیت ب، یک ویروس شناخته شده است که عاملی مهم برای سرطان در کبد میباشد. این ویروس ممکن است از طریق روابط جنسی مراقبت نشده به شخص دیگر سرایت کند.

استفاده از کاندوم خطرسرایت  این ویروس ها را از انسان دور میکند و امکان پخش شدن آنرا بسیار کم میکند.

منبع:

CANCER RESERARCH UK

http://www.cancerresearchuk.org/home-page

مترجم : راشین سایروس