دروس روانشناسی مسیحی ۲

۱۰قدم کاربردی برای رسیدن به  شادی

۱-  برجسته‌سازی موارد مثبت.
به بخش‌هایی از زندگی‌تان فکر کنید که خوب پیش‌ می‌روند، نه غصه خوردن برای جنبه‌های منفی.

۲- موفقیت‌های قبلی را مرور کنید.
آنچه پیش از این انجام داده‌اید را به خودتان یادآور شوید تا برای تکمیل کارهای آینده، انگیزه لازم را به شما بدهد.

۳- عبادت کنید.
عبادت موثرترین راه برای کاهش و تسکین اضطراب و افسردگی است دعا و ارتباط با خدا قلب شما را آرامش داده و شادی را به شما برمی‌گرداند. سعی کنید دائماً خود را در حضور خدا دیده و پدر آسمانی را که همواره یاور فرزندان خود است را در کنار خود ببینید. دعا کنید به کلام خدا وقت بدهید و پرستش شاد مسیحی و شکرگذاری را که رمز موفقیت و شادی است را در صدر برنامه‌های خود قرار دهید نتیجه معجزه آسا ظاهر خواهد شد و شما متعجب خواهید شد.

۴-  به موزیک گوش دهید.
این روش حداقل به‌طور موقت، یکی از رایج‌ترین و موثرترین راه‌های تقویت حالات خلقی است. موزیکهای مثبت و بنا کننده و شاد می‌تواند تاثیراتی ژرف در روحیه شما بگذارد خصوصاً موزیکهای پرستشی و نیز کلاسیک

۵- خودتان را درمان کنید.
گذشت و اغماض (کوچک یا بزرگ، سنگین یا سبک) هنگامی که احساس بدی دارید به شما کمک می‌کند تا خودتان را بالا بکشید. این کار موجب می‌شود که احساس خاص‌بودن کنید و فیض خدا را چشیده و به دیگران بدهید . مجرای فیض بودن به شما شادی می‌بخشد.

۶- کار داوطلبانه.
خود را وقف کارهای خیر و داوطلبانه کنید. با این کار احساس بهتری خواهید داشت پس خدا را خدمت کنید و در کلیسا نقشی حتی کوچک را ایفا نمایید.

۷- ورزش کنید. طی مطالعات مختلف در جهان، فعالیت جسمی به عنوان یکی از بهترین روش‌ها در تغییر حالت بد خلقی، ایجاد ارزش و کاهش فشار و استرس شناخته شده است.

۸-  خودتان را خوشحال نشان دهید
خوشحال نشان دادن یا لبخند زدن موجب از بین رفتن مشکل نمی‌شود اما موجب بهبود حالت خلقی‌تان می‌شود.

۹- برآینده تاکید کنید.
اگرچه نمی‌توانید گذشته را دوباره بنویسید، اما چیزهایی را از آن یاد می‌گیرید. بار دیگر سعی کنید بهتر و با تلاشی بیشتر به حل مشکلات بپردازید.

۱۰- حدی را برای افسوس خوردن قایل شوید.
به خودتان بگویید: امروز صبح برای خودم احساس تاسف دارم اما امروز بعدازظهر باید به زندگی‌ام برسم و جایی برای افسوس خوردن وجود ندارد.