باکتری

خطرات استفاده از صابون ها و تمیزکننده های ضدباکتری

 

 

این روزها صابونها و تمیزکننده های ضد باکتری در همه جا دیده میشوند. و برای مدتهاست که  ژلهای و محلول های ضدباکتری، در مطب ها، درمانگاه ها و بیمارستان ها بطور مداوم استفاده میشوند. در سالهای اخیر بطور گسترده ای این محلول در خانه ها، مدارس و اداره جات استفاده شده است. ولی نکته ای که در آن دیده میشود این است که سازندگان آن نتواستند ثابت کنند که فواید استفاده از این محصول و صابون، بهتر از صابون های معمولی همراه با آب است.

تقاضای بسیار بالای مصرف کنندگان محصولات ضدباکتری باعث شده که صنعت تولید و فروش این محصول بسیار زیاد رشد و گسترش پیدا کند. البته ترسی که از جرم ها و خطرات ناشی از آنها بر سلامتی انسان وجود دارد، باعث شده که مصرف کنندگان، بصورت بی رویه از این محصولات استفاده کنند. و متاسفانه به مصرف کنندگان هیچ اطلاعاتی درباره ی خطرات ناشی از این ضد باکتری ها داده نمیشود خطراتی که جان آنها را در معرض ریسک قرار میدهد. برای اطلاع بیشتر میتوانید به مواردی که در زیر قید میشود توجه کرده و با خطرات آن آگاهی بیشتری پیدا کنید:

۱ – کشته شدن باکتریهایی که برای بدن مفید هستند:

آنتی باکتریها (ضد باکتری) برای این ساخته شدند که باکتریهای مضر را در بدن ما از بین ببرند تا این باکتریها در بدن تبدیل به یک مشکل بزرگتر برای سلامتی ما نشوند، ولی این ضدباکتریها باعث میشوند که در بدن ما باکتریهای مفید نیز کشته شوند؛ باکتریهایی که بسیار برای بدن ما مفید و مهم هستند و کمک میکنند که سیستم ایمنی بدن ما بالا برود تا بتواند در برابر باکتریهای خطرناک مبارزه کنند. بیشتر تولید کنندگان آنتی باکتریها بروی محصول صابون یا شستشو مینویسند که  ۹۹.۹%از باکتریها کشته میشوند و متاسفانه بعضی از این باکتریها؛ آنهایی هستند که سیستم ایمنی بدن ما را قوی میکنند و بالا میبرند و برای زندگی ما حیاتی هستند.

۲ – مقاومت باکتریها در برابر آنتی بیوتیک ها :

تحقیقات اخیر نشان داده که استفاده از صابون ها و تمیزکننده های ضدباکتری، باعث شده که سوپر باکتریهای خطرناکی تولید شود که بدن ما قادر به مبارزه  و مقاومت در برابر آن نیست و این مسئله بصورت هشدار است. زیرا با استفاده از ضد باکتریها؛ بدن ما قادر نیست که بصورت طبیعی، باکتری جدیدی در خودش تولید کند تا بتواند با باکتریها و بیماریهای خطرناک مقابله کند. کارشناسان معتقد هستند که متاسفانه آنتی باکتریها باعث شده اند تا یک سری باکتریهای جدید پخش شوند و رشد کنند که در برابر داروهای موجود مقاوم هستند مخصوصا در برابر آنتی بیوتیک ها مقاومت دارند. و این سوپر باکتری جدید سلامت همه را به خطر می اندازد.

۳ – بر هم زدن هماهنگی و توازن هورمون ها :antibacterea

تحقیقات جدید درباره ی صابون ها و تمیزکننده های آنتی باکتری ؛ نشان داده که مشکلات عمده ای بروی هورمون ها ایجاد میکنند. در این زمینه آزمایش های بسیاری بروی حیوانات انجام شده که وضعیت هشدار دهنده ای داشته از وجود ماده ی بنام triclosan که در مواد تشکیل دهنده ی اکثر ضدباکتریها دیده شده وثابت شده که باعث نابودی و به هم ریختن ساختاری  endocrine غددهورمونی میشود (غدد درون ریز) . که این غدد برون ریز کارش ساخت و تشکیل هورومون های بدن ماست و همچنین چیزهای دیگر که برای سیستم خون ما درست میکنند. بهم ریختگی و از کارافتادگی سیستم غدد هورمونی در حیوانات باعث شده که هورمون های oestrogen(هورمون زنانگی) و testosterone(هورمون مردانگی) و thyroid (غدد تیروئید) دچار اختلال و از کار افتادگی شوند. محققین و کارشناسان معتقدند که زنان و بچه ها بیشتر در معرض آسیب در برابر ضدباکتریها هستند.

۴ – ضدباکتریها باعث زیاد شدن آلرژی ها هستند:allergy

یکی از دلایل مهمی که پدر و مادرها سعی میکنند از محصولاتی که شامل ضد باکتریها هستند؛ برای کودکشان استفاده کنند، ترس از تماس فرزندشان با باکتریها و جرم هاست و به دلیل تبلیغات بسیاری که در این زمینه وجود دارد،پدر مادرها بسیاری از محصولات انتی باکتریها را برای تمیز نگهداشتن فرزندشان استفاده میکنند تا فرزندشان دچار بیماری نشود؛ ولی triclosan   موجود در این محصولات باعث ایجاد آلرژی در کودکان میشود که متاسفانه باعث میشود که سیستم ایمنی کودک ضعیف شود.

۵ – محصولات آنتی باکتریها از طریق FDA) Food and Drug Administration-USA  )حمایت نمیشوند:

مرکز تغذیه و داروی امریکا اعلام کرده که صابون ها و تمیزکننده های ضدباکتری به هیچ وجه بهتر از صابون های معمولی که قبلا استفاده میکردیم ؛ نیست. مقررات میگوید که سازنده های محصولات ضد باکتری نباید در محصول خود فرمول خطرناک triclosan را اضافه کنند زیرا که این ماده اثرات جانبی و مخربی برای سلامتی دارد.

۶ – زیان بار برای محیط زیست:enviroment

مسئله ناراحت کننده و نگران کننده و سوال برانگیز,  این است که در محصولات صابون و تمیزکننده های ضد باکتری؛ فرمول triclosan دیده شده که در بدن انسان وارد شده ولی این ماجرا فقط به بدن انسان ختم نمیشود بلکه در محیط زیست هم در حال پیشروی است. وقتی مردم با صابون ها و شامپوهای بدن و .. که ضد باکتری هستند, شستشو میکنند؛ از طریق آب های فاضلاب وارد محیط زیست میشوند زیرا سیستم تصفیه آب قادر نیست که triclosan را از آب جدا کند و از طریق مجرای آبها وارد دریاچه های طبیعی میشوند و وارد رشد جلبک ها و علف های دریایی میشود.

۷ – triclosan ها در ساختار خمیردندان ها و دهان شویه هاtooth paste

شرکت دارو و تغذیه امریکا بروی تحقیقات دقیق متوجه شده که در بعضی شرکت های خمیردندان، دهان شویه ها، صابون ها، شامپوهای بدن و حتی برخی محصولات بهداشتی و همینطور شامپوهای بچه و دستمال مرطوب های بچه و برخی دیگر از محصولات بچه ؛ از فرمول triclosan استفاده میشود. و وضعیت خطر اینجاست که از طریق خمیر دندان های محتوی triclosan ؛ مردم دهان خود را با آن میشویند و این محلول تمام سطح دهان را پر میکند واین ماده ی شیمیایی به راحتی وارد بدن میشود و در همه جای آن جای میگیرد. پس دور از انتظار نیست که ببینیم بیماریهای تازه و ناشناخته و عجیب در انسان و محیط زیست دیده میشود که از طریق مواد شیمیایی تولید شده اند.

۸ – ضد باکتری ها جلوی بیماری را نمیگیرند:cold

یک باور اشتباه وجود دارد که استفاده از صابون ها و تمیزکننده های ضدباکتری باعث میشود که بیمار نشویم. در حالیکه بسیاری از ویروس های سرماخوردگی و انفلوانزا ، حتی توسط انتی بیوتیک ها هم معالجه نمیشود و ضدباکتریها هم نقشی در جلوگیری از آن نمیتوانند انجام دهند. استفاده از این محصولات اجازه نمیدهد که بدن شما بطور طبیعی در برابر عفونت ها و باکتریها از خود مبارزه و مقاومت انجام دهد و باکتری جدید در خودش تولید کند تا بیماری را از خود دفع کند. تبلیغات هم بصورت اشتباه ذهن را بمباران میکنند که تمامی باکتریها باید کشته شوند تا ما بیمار نشویم. نکته بسیار مهم این است که سرماخوردگی و انفلوانزا ویروس هایی در طبیعت هستند که نباید نابود شوند.

۹ – آنها ایمن تر و سالم تر از صابون معمولی با آب نیستند:soap

مهمترین واقعیت در این است که صابون ها و تمیزکننده های ضدباکتری ایمن تر و سالم تر از صابون های معمولی نیستند و تا به امروز هم هیچ شرکت تولیدکننده ی این محصولات نتوانسته دلیل بهتر بودن این محصول را ثابت کند. دفعه بعد که به فروشگاه میروید تا یک صابون و یا شامپوی ضد باکتری که  ۹۹.۹% را میکشد؛ بخرید… کمی تامل کنید و به جای آن؛ یک صابون معمولی را بخرید که برای سلامتی شما و خانواده تان مفید است .

 

مترجم: راشین سایروس