جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنرا

بسیاری از مردم می دانند که برای جلوگیری از آنفولانزا در فصل سرما باید دستهایشان را بشویند، از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنند و از تماس با مردم بیمار خودداری کنند. اگر چه این کارها در پیشگیری از سرماخوردگی بسیار مفید وموثر هستند اما تغذیه مناسب نیز اهمیت خیلی زیادی دارد. در واقع چند غذا وجود دارد که سیستم ایمنی شما را تقویت می کنند و به پیشگیری از آنفولانزا کمک می کنند.

دستورالعمل :

۱ -میوه های رنگارنگ و سبزیجات بخورید تا از سرماخوردگی جلوگیری کنید. میوها و سبزیجات رنگارنگ سرشار ازآنتی اکسیدان و ویتامین C هستند. ما توصیه می کنیم که هویج، سیب زمینی، اسفناج و کاهو را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۲- افزودن سیر به رژیم غذایی نیز گلبولهای سفید بدن را تقویت می کند و از آنفولانزا پیشگیری می کند. اگر دوست ندارید سیر بخورید از قرص های مکمل سیر نیز می توانید استفاده کنید.

۳- هر روز چهار قاشق غذاخوری آبلیمو بخورید تا سطح PH بدن شما در وضعیت مطلوبی قرار بگیرد. این کار باعث می شود که باکتریهای مفید و سالم زنده بمانند و بتواند با عفونتها مبارزه کنند .

۴- ماست بیشتر بخورید. هر روز حداقل دو وعده ماست بخورید ، ماست نه تنها سیستم گوارش شما را تقویت می کند بلکه سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت می کند و به جلو گیری از سرما خوردگی کمک می کند.

immunity food
immunity food

گاهی اوقات سرماخوردگی باعث می شود که شما از کارهایتان عقب بمانید و یک یا دو روز نتوانید به مدرسه و یا محل کارتان بروید. اما وقتی یکی از کسانی که در خانه شما زندگی می کند دچار سرماخوردگی می شود جلوگیری از سرایت آن به سایر افراد خیلی مشکل است. جلوگیری از انتشار ویروس سرماخوردگی بهترین راه برای جلوگیری از سرما خوردگی است بنابراین از دستورالعمل زیر پیروی کنید تا ویروس سرماخوردگی در خانه شما پخش نشود و شما دچار سرماخوردگی نشوید.

مرتبا دستهای خود را بشویید. از فردی که سرما خورده است نیز خواهش کنید که مرتب و زود به زود دستهایش را بشوید و در موقع عطسه کردن و سرفه کردن جلوی بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی بگیرد و بعد آنرا دور بریزد.

مطمئن شوید که دستهایتان را خوب شسته اید. شستشوی دستها هر بار باید حداقل ۲۰ ثانیه طول بکشد.

سطوحی که مرتبا توسط افراد خانواده مورد استفاده قرار می گیرند و لمس می شوند را ضد عفونی کنید. سرویس بهداشتی، میزها، اپن آشپزخانه، میز غذاخوری، دستگیره درب، اسباب بازیها و کنترل راه دور تلویزیون از جمله وسایلی هستند که مرتبا مورد استفاده قرار می گیرند و لمس می شوند بنابراین برای تمیز کردن آنها و سایر چیزهای دیگری که در خانه شما زیاد مورد استفاده قرار می گیرند از اسپری ضد عفونی کننده و یا دستمال مرطوب استفاده کنید.

همه دستمال کاغذیهای استفاده شده را بلافاصله بعد از استفاده دور بیندازید و اجازه ندهید که این دستمالهای آلوده روی میز جمع شوند و در طول شب آنجا باقی بمانند و آنها را در جیب لباس یا شلوار خود نگهدار نکنید چون باعث پخش ویروس میشود.

یک رژیم غذایی سالم و مفید داشته باشید، خوردن غذای سالم باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود و بتواند با این ویروس مبارزه کند.

هر روز حداقل چندین لیوان آب بخورید تا بدنتان دچار کم آبی نشود.

فعال باشید و هر روز ورزش کنید.

مبنع: سایت پزشکان