آیین آشتی و جبران

چرا برخی از مسیحیان سنتی، جمعه ها گوشت نمی خورند؟

ما بر زندگی پیروز شدیم زیرا که وقتی هنوز گناهکار بودیم، مسیح بهای سنگین گناهان ما را با مرگ خویش پرداخت کرد( رومیان باب ۵ آیه ۸)

در روز جمعه مسیحیان کارهایی را انجام میدهند و یا از آن پرهیز میکنند تا خود را در رنج های مسیح بروی صلیب، شریک بدانند و به یاد آورند که جمعه روز شکنجه و مصلوب شدن مسیح برای گناهان بشر بوده است.

حتی امروزه نیز ، ما در گناه می افتیم و در زندگی روزانه ی خود لغزش میخوریم و به همین سبب است که گناه میکنیم ، محبت و عشق را خدشه دار میکنیم، و به همین دلیل یکدیگر را می رنجانیم و از خداوند سرپیچی میکنیم.

آیین آشتی و جبران، به ما کمک میکند تا به خود کمک کرده که به سوی خدا بازگشت کرده و از گناهان روزانه ی خود توبه کرده و در صدد جبران آن برآییم.

fish
fish

چرا روز جمعه؟

زیرا مسیح در روز جمعه بود که بخاطر ما رنج بسیار کشید و بروی تپه ی جلجتا به صلیب کشیده شد. هر ساله در روز جمعه ی صلیب، ما این رنج ها را به یاد می آوریم و در توبه و روزه، وقت خود را وقف خدا میکنیم. برای مسیحیان قرون اولیه، جمعه ها روزی بود که از غذا خوردن پرهیز میکردند.

برخی مسیحیان سنتی، فقط در روز جمعه ی صلیب از غذا خوردن بصورت کامل پرهیز میکنند. ولی در جمعه های دیگر سال را فقط از خوردن گوشت حیواناتی که خون گرم دارند اجتناب میکنند. ولی ماهی را چون سرد است،گاهی در روزهای جمعه می خورند.

از طرفی در تمامی جمعه های سال، مسیحیان سعی میکنند رابطه ی عمیق تری از لحاظ روحانی با خداوند برقرار کنند و وقت و فکر  خود را متمرکز خدا و نزدیکی به خدا کنند.

رنج کشیدن و تحمل کردن در جمعه ها ما را آماده میسازد تا برای جشن باشکوه روز یکشنبه آماده شویم.

جمعه ی صلیب ما را برای یکشنبه ی قیام آماده میکند و

بقیه ی جمعه های سال، ما را آماده میکند تا روز یکشنبه به کلیسا رفته و در جشن زیبای یکشنبه ها و عشای ربانی شرکت کنیم.

وقتی جمعه درب یخچال را باز میکنید و یک تکه گوشت را در یخچال می بینید به خود می گویید : امروز که جمعه است، من از خوردنش پرهیز میکنم چون این گوشت و خون ست و من را به یاد بدن مسیح می اندازد که بخاطر من در همین روز پاره شد… من قبلا به آن فکر نکرده بودم ولی حالا فرصت خوبی هست که به آن فکر کنم و در آن تامل کنم تا بیشتر به مسیح نزدیک شوم.

ما انسانها از بدن و روح ساخته شده ایم. پس برای برای اینکه ایمان خود را تقویت کنیم و آن را رشد دهیم، لازم است که هم از نظر روحانی و هم از نظر بدنی آنرا تقویت و دیسیپلین کنیم.

کلمات خیلی اهمیت دارند

کلمات ابزار بسیار خوبی است برای ایجاد ارتباط  درباره ی ایمان ما و موضوعات مربوط به آن.

کلمات مهم هستند. آنها باعث میشوند تا افکار و احساسات ما در ایمان ما دخیل شوند: از طریق کتاب مقدس، کتابهای الهیاتی، دعاهای نوشته شده بدست پدران کلیسا و نوشته هایی که برای رشد روحانی ما مفید است. ولی فقط کلمات نیستند که در ایمان مسیحی ما تاثیر گذار است، به جز کلمات، چیزهایی دیگری نیز وجود دارد که از طریق آنها ما میتوانیم رشد کنیم و در رابطه ی بهتر و عمیق تری از خدا قرار بگیریم.

ما از طریق کارهای عملی برای رشد شخصی خود نیز میتوانیم تاثیرگذار باشیم:

مثلا کارهای هنری مانند مجسمه سازی یا نقاشی کردن از یک تصویر روحانی یا واقعه ی کتاب مقدسی ما را از لحاظ بصری با آن وضعیت و با خدا، وارد رابطه میکند و باعث میشود که دیگران نیز از دیدن آن تصویر به یک حس روحانی و رابطه ی نزدیک با خدا برسند..

رفتن به امکانی مانند سرزمین مقدس و از نزدیک نظاره گر کوچه هایی شویم که مسیح خداوند صلیب را بر دوش کشید و بسوی جلجتا رفت ، قبر خالی مسیح، کوه تبدیل هیات، رود اردن که مسیح در آن تعمید گرفت، آخوری که محل تولد مسیح بوده و امروزه بروی آن کلیسایی بنا شده … و بسیاری جاهای مهم که در فرهنگ مسیحی ما برایمان اهمیت خاصی دارد..

و همینطور خواندن دعاهای پدران اولیه ی کلیسا و یا دیگر اعمالی که باعث میشود تا ایمان شخصی ما قوی تر و کامل تر شود.

و در نهایت شرکت در مراسم مهم شام خداوند که از سوی مسیح به آن دعوت شده ایم تا هر وقت با هم جمع هستیم آنرا انجام دهیم و در رنج های او شریک شویم و ایمان خود را قوت بخشیم. در این آیین مهم و بنیادین کلیسایی، توبه میکنیم و با خداوند تجدید عهد میکنیم .

 

سه قدمی که برای روزهای جمعه برای آیین آشتی میتوان برداشت:

۱- کتاب مقدس بخوانید و خود را برای یکشنبه آماده کنید

۲- تحقیق کنید و غذاهایی که گوشتی نیست را پیدا کنید، حتی میتوانید این غداها را در روزهای دیگر هفته نیز تهیه کنید.

۳- با دیگران برای شام به بیرون بروید – اگر کسانی را می شناسید که نو ایمان هستند، آنها را دعوت کنید و با هم یک غذای ساده ی غیر گوشتی- سفارش دهید و ایجاد رابطه کنید و دامنه ی دوستان مسیحی خود را بزرگتر کنید.

مترجمه: راشین سایروس