آخور و قلب کریسمس

قلب کریسمس

فرهنگ های متفاوتی حول و حوش کریسمس قرار دارد. بعضی از آنها باستانی میباشد، بعضی بیشتر مدرن و امروزی هستند، برخی ریشه در نیایش و دعای مسیحیان دارد، در مقابل برخی نیز متعلق به سنت های قدیمی ازبت پرستان میباشد. برای خانواده های مسیحی هر آنچه که در ایام کریسمس انجام میشود، به دلیل حادثه ی تولد منجی مان، مسرت بخش و شادی آفرین است. کارهایی که در ایام مقدس کریسمس انجام میدهیم، باید بتواند ما را کمک کند تا بیشتر در ایمان مسیحی خود رشد و زندگی کنیم و نیز این را بدانیم که اگر در دوران کریسمس، مسیح در مرکز کارها و زندگی ما نباشد؛ این کریسمس معنایی نخواهد داشت.

ایام کریسمس زمان سخاوتمندی و نیکوکاری به نیازمندان و بی کسان است. دوران وقت گذاشتن با خانواده و دوستان، مهمانوازی و دیدار ها را تازه کردن، دادن هدیه به یکدیگر، تزیین کردن منزل و بیرون از خانه، خوردن و نوشیدن …. و تمام چیزهایی که باعث شود تولد مسیح را برای ما مهم کند.

آخور،The Crib

nativity
nativity

سنت بازسازی آخور مقدس Nativity))، که مسیح در آن متولد شد، تقریبا نزدیک به هزار سال میرسد. در سال ۱۲۲۳ قدیس فرانسیس آسیزی، تصمیم گرفت که عید کریسمس را به روش جدیدی جشن بگیرد. هدف او از اینکار این بود که از این طریق در حافظه و خاطره ی مردم حک کند که مسیح چگونه در یک فضای بسیار محقر و فقیرانه به این دنیا آمد، و اینکه تجسم یافتن مسیح را برای مردم بصورت شگفت انگیز و متحیرانه واقعی به نظر بیاورد و به تصویر بکشد.

در روستای Greccio  با کمک مالک زمین، فضای میلاد مسیح را در یک اصطبل واقعی که در آن کاه و حیوانات بود، درست کردند. مردم در شب هنگام با شمع های روشن برای گرفتن عشای مقدس به سمت اصطبل آمدند و فضای تولد مسیح را با چشم خود دیدند و احساس کردند.

برای ما نیز یادآور این است که عشق و محبت خدا به ما چنان بود که اجازه داد تا پسر یگانه ش در آخوری فقیرانه به دنیا بیاید.

به نمایش در آوردن حادثه ی بیت الهم (آخور مقدس) خیلی زود در همه جا مورد توجه و علاقه مردم قرار گرفت و در بسیاری جاها آنرا با مردم واقعی و حیوانات واقعی به نمایش گذاشتند. سنتی که قدیس فرانسیس آسیزی برجا گذاشت ، امروزه در بسیاری از کلیساها و کشورها انجام میشود ، امروزه این کار بصورت مجسمه های کوچک از آخور مقدس، که میتوان آنرا در کلیساها و در منازل گذاشت ، میتواند یادآور خاطره ی تولد مسیح ،وتمرکز ما بر عمق این واقعه و پیام آن باشد.

درست کردن یک آخور همراه با بچه ها در خانه، بهترین کاریست که میتواند آنها را به این واقعه مقدس، متمرکز کرد تا تولد مسیح را بهتر درک کنند و میتوان در زمان درست کردن آن ، این واقعه را واضح تر برایشان توضیح داد..با مقوا و رنگ کردن آن و یا پارچه های کوچک ، براحتی میتواند یک آخور مقدس در منزل درست کرد و یا میتوانید آنرا از مغازه های دکورهای کریسمس با قیمت ارزان بخرید.

آخور مقدس در منزل باید مهمترین قسمت و جایگاه در منزل باشد که در آن جمع میشوید. در کنار آخور مقدس میتوانید هر روز بهمراه خانواده دعا کنید و به یاد آورید که مسیح چگونه در آن زمان خاص و مکان خاص،به میان انسانها آمد. بهترین زمان برای درست کردن و یا چیدن آخور مقدس ۱۶ دسامبر هست.

بهتر است مجسمه ی مسیح نوزاد را تا شب کریسمس در آخور نگذارید تا به احترام او در زمان انتظار بسر ببریم. معمولا تا ۶ ژانویه دکورها را میتوانیم نگهداریم و بعد از آن جمع میکنیم . برخی کشورها دکورها و آخور را تا روز ۲ فوریه جمع نمیکنند چون روز تقدیم مسیح نوزاد میباشد.

محتوای آخور مقدس بصورت زیبایی باعث میشود تا در مورد تمام زندگی مسیح تعمق کنیم. چوب آخور که یادآور چوب صلیب است، و رنجهای مسیح و مرگ او را به یاد ما میآورد. غار و اصطبل که یادآور قبر مسیح است که از آن قیام کرد. نوزاد خوابیده در آخوری که در آن مخلوقات غذایشان را می خورند، در عشای ربانی خودش با قربانی شدن، تبدیل به غذای ما شد.

درخت کریسمس

Christmas Fireplace
Christmas Fireplace

۱- ریشه

درخت کریسمس اهمیت کمتری از لحاظ مذهبی برای مسیحیان دارد هم از نظر اهمیت و هم نظر ریشه ی آن. اینطور به نظر میرسد که در آلمان آغاز شده و از فرهنگ بت پرستی نشات گرفته شده.

از طرفی اهمیت درخت کریسمس در مسیحیت، به قدیس Boniface میرسد که یک قدیس انگلیسی در قرن ۸ بود که آلمان را به مسیحیت آورد. او درخت بلوط مقدس را که مردم آنرا پرستش میکردند، قطع کرد. درخت به سمت خدا اشاره میکرد کسیکه عشق جاودانی دارد ودرخت همیشه سبز، سمبول این عشق بود.

۲- مفهوم درخت

پاپ قدیس ژان پل دوم علاقه خاصی به این سنت داشت و شرایط آنرا مهیا کرد تا هر سال، یک درخت کریسمس بزرگ در میدان پطرس مقدس در واتیکان، بگذارند. او اهمیت این کار را در دنیای امروز این چنین توضیح داد :

درخت کریسمس یک سنت و فرهنگ باستانی است، که حاوی اهمیت و ارزش زندگی میباشد و همینطور درخت همیشه سبز که نماد نامیرایی میباشد. به یاد ما می آورد در پیدایش ” درخت زندگی” را که (پیدایش باب ۲ آیه ۹)، حضور دوباره ی مسیح است،  و این هدیه ی عالی خدا به بشریت است.

پیام درخت کریسمس نیز”همیشه سبز” میباشد،  یعنی زندگی ابدی به دور از دنیای مادی، فداکاری یک نفر برای همه و برای همیشه، با محبتی عظیم و بخشش بی انتها. در برخی تزیینات درخت کریسمس به شباهت درخت سیب در باغ عدن تبدیل میشود، که در آنجا گناه بشریت شکل گرفت و مسیح بخاطر این موضوع برای نجات ما به این جهان آمد، که همان ستاره ی داوود بر بالای درخت کریسمس است که برای ما یادآور بیت الهم است و فرشتگانی که به چوپانان ظاهر شدند و به دنیا آمدن مسیح را به آنها نوید دادند.

هولی hollyHolly

در کریسمس هر جا که شمع های ادونت و یا کیک کریسمس باشد، به دور آن برگ هایی از هولی می پیچیند. هولی نمایانگر و به یادآورنده ی تاج خار مسیح است بروی صلیب جلجتا و میوه های سرخ اطراف آن نیز نمایانگر خون مسیح است که برای گناه ما بعنوان قربانی ریخته شد. ما هرگز نباید فراموش کنیم که مسیح برای دلیل خاصی به این جهان آمد. او آمد تا رنج بکشد، کشته شود و قیام کند تا رستگاری و نجات را به ما هدیه کند.

هدیه

یکی از سنت های کریسمس دادن هدیه است که بچه ها در هر سنی دوست دارند تا هدیه دریافت کنند. البته این سنت نیز در کشورهای متفاوت فرهنگی متفاوت دارد ولی پشت هر هدیه در روزهای کریسمس، نمایانگر سه مجوسی است که از مشرق زمین، برای دیدار مسیح نوزاد آمدند و در روز عید اپیفانی، به او هدیه تقدیم کردند و این هدایا طلا، کندر و  ِمر میباشد.

نمایش فیگور قدیس نیکولاسNicholas of Bari) )  بعنوان سانتا یا بابانوئل ، بسیار برای کودکان دلنشین است  چون به این طریق به فقرا هدیه داده میشود.jolly-nicholas

هدیه دادن به عزیزان ما بسیار خوب است ولی در این ایام که روزهای تولد مسیح است طبق گفته های مسیح باید به فقرا بیشتر محبت کنیم باید به کسانیکه در کریسمس رنج و درد بسیاری دارند و قادر به تامین کردن نیازهایشان نیستند، بیشتر محبت و کمک کنیم . کمک به هم نوع در ایام کریسمس در اولویت نخست قرار دارد تا از این طریق بتوانیم پیام کریسمس که پیام امید و محبت است را به نیازمندان هدیه دهیم و به آنها سخاوتمندی نشان دهیم.

عید مهم

ایام کریسمس از نیمه شب کریسمس یعنی ۲۴ دسامبر شروع میشود تا عید اپیفانی در ۶ ژانویه. که تمامی دعاها و خواندن کلام خدا، نمادها، موعظه ها در این ایام؛ در باره راز تجسم خداوند عیسی مسیح میباشد.

ایام کریسمس بر شما مبارک

مترجم : راشین سایروس

منبع: The Crib and other Christmas traditions