برای ثروتمندان و فقیران

یک عامل مهم در هر ازدواج موفق این است که چگونه با مسائل مالی برخورد می کنید. اجازه بدهید به چند نکته عملی نگاهی بیاندازیم که به نامزدها کمک میکند، تا برای زندگی آینده شان، چارچوبی مطمئن و درست در زمینه مسائل مالی پایه ریزی کنند.

عاشق شدید، و حالا تصمیم دارید بقیه زندگی را با اون شخص به خصوص بگذرانید. دستهای همدیگر رو گرفته اید و در مورد اینکه چند تا بچه داشته باشید، یا اینکه با شغلتون چکار خواهید کرد و حتی در مورد خانه دلخواهتان با هم صحبت میکنید، اما یک موضوع رو فراموش نکنید، موضوعی که دلیل اصلی زندگی های از هم پاشیده است.

یک عامل مهم در هر ازدواج موفق این است که چگونه با مسائل مالی چگونه برخورد میکنید. و خود این مسئله میتونه یک چالش باشه. یک دقیقه در موردش فکر کنید. اگر شما ۲ نفر رو در کنار هم قرار بدید میتونید از پیش مطمئن باشید که نظراتشون در مورد پول فرق میکنه. یکی به پول به عنوان ابزاری برای خرید نگاه میکنه و دیگری، پول به معنای مقام و منزلت است. خیلی ها هم زندگی میکنند بدون اینکه هیچ دید و توجهی به پول داشته باشند. البته اصلاً تعجب نکنید، هر کدام از ما بر طبق تجاربی که در زندگی داشته ایم به پول نگاه میکنیم. همه چیز از تجارب کودکی ما گرفته، تا دیدگاه ما نسبت به زندگی بر روی طریقی که به پول مینگریم و راهی که آنرا خرج میکنیم تاثیر میگذارد. هر کدام از ما تصمیات مالی را بر اساس منطقی میگیریم که به نظر خودمان درست است.

چرا این موضوع برای نامزدها مهم است؟ برای اینکه در طول دوره ازدواج خیلی از تصمیمهایی که گرفته میشود، بر طبق نظر و دیدگاهی است که هر شخص نسبت به پول دارد. خیلی از کشمکشهایی که به ظاهر بر سر یک موضوع ساده پیش آمده در واقع از دیدگاه شخص نسبت به پول سرچشمه میگیرد. اگر مشکل اصلی حل نشود، هیچگاه این مسائل و مشکلات به پایان نخواهد رسید.

اجازه بدهید به چند نکته عملی نگاهی بیاندازیم که به نامزدها کمک میکند، تا برای زندگی آینده شان، چارچوبی مطمئن و درست در زمنیه مسائل مالی پایه ریزی کنند.

۱. بررسی کنید و ببینید احساس هر شخص در مورد پول چیست. لازم نیست سئوالات کنکور برای هم طرح کنیده؛ سخت نگیرید، کافی است از همدیگر در مورد تأثیری که پول بر دوران کودکی تان داشته، سؤال کنید: آیا در آن دوران او احساس فقر میکرده یا ثروت؟ شاید او احساس میکنه که والدینش میخواستند با پول مقام و نفوذ به دست بیاورند. سؤال کنید تا یک دیدگاه کلی از نقشی که پول در سنین کودکی در زندگی او بازی میکرده، به دست آورید.

۲. دیدگاه فعلی تان در مورد پول را مورد بررسی قرار دهید. آیا از اینکه پول زیاد، یا برعکس پول کم داشته باشید، می ترسید؟ آیا پول مسأله ای است که ترجیح میدهید در موردش صحبت نکنید؟ ممکن است وقت زیادی را برای فکر کردن به پول صرف میکنید، یا اینکه هرگز به پول فکر نمی کنید. سعی کنید احساساتتان را درباره پول با هم در میان بگذارید.

۳. تعیین کنید خرید کلی و عمده برای شما به چه معناست. برای بعضی از مردم ۱۰ دلار خرید پیش بینی نشده پول زیادی است. بعضی دیگه عین خیالشان نیست اگر به نظرشان اوضاع مساعد بود چند صد دلار از روی کارت اعتباریشان خرج میکنند. به نظر شما طرف مقابل تا چه حدی میتواند بدون مشورت خرید کند و از چه مقداری باید با هم مشورت کنید. تمام این اطلاعات بعداً در ازدواجتان بدرد خواهد خورد. وقتی همسر شما با یک خرید غیر منتظره به منزل میآید، یا اینکه در مورد قبض تلفن که این بار بیشتر آمده است، ناراحت و عصبانی است، آن موقع شما درک واقعیتری از این مسأله خواهید یافت. اینکه شما به مادرتان در شهر یا کشور دیگری تلفن زده اید مشکل اصلی نیست، طرف مقابل شاید از این میترسد که برای پرداخت اجاره در انتهای ماه پول کافی نداشته باشد.

۴. در مورد داشتن حساب مشترک و حساب پس انداز با هم صحبت کنید. آیا حساب بانکی مشترک دارید یا اینکه سعی میکنید حسابهای بانکی تان را از هم جدا نگاه دارید، برای خیلی از زوجها این مسئله ممکن است موضوعی احساسی باشد. برای بعضی، سرمایه مشترک نشانه ای است که شخص در همه چیز با زوج یا زوجه خود شریک شده. برای دیگران، داشتن یک دفترچه ای که خود شخص آن را کنترل میکند نشاندهنده استقلالی است که نمیخواهند از آن دست بکشند.

۵. فکر کنید که قرض و بدهی چه تأثیری بر امور مالی شما خواهد داشت. یکی از زوجین یا هر دوی آنها ممکن است، قرض بالا بیاورند، ممکن است خرج خانه( نفقه) یا خرج بچه نیز جزوی از این مسئله باشد. در مورد پرداختن این خرجها قبل از اینکه زنگ عروسی به صدا در بیاید، با هم صحبت کنید. شاید بد نباشد که یک وکیل، نقشه های شما را بررسی کند، تا همه مسئولیت ها به گردن یک نفر نیفتد در حالی که نفر دیگر هیچ کاری ندارد.

۶. تصمیم بگیرید که چه کسی مسئول پرداخت صورتحسابها، و کنترل خرجی است. اگر ممکن باشد، شاید شما بخواهید این مسئولیتها را با هم تقسیم کنید. به این طریق هر دو طرف، اطلاع کافی در مورد مسائل مالی خانواده خواهند داشت. خوب خواهد شد که زن و شوهر ماهی یک بار بنشینند و مسائل مالی ماه گذشته را با هم بررسی کنند. خیلی از مواقع شما میتوانید مشکلات را قبل از اینکه تبدیل به کوهی بزرگ در برابرتان شوند حل کنید.

برای اغلب زوجها روزهای آخر قبل از ازدواجشان روزهای شلوغی است. حتی اگر تصیمیم ندارید عروسی با شکوهی برگزار کنید، با این وجود خیلی چیزها است که باید به آن توجه داشته باشید؛ و خیلی از آنها هم یک ضرب الاجلی دارد. فراموش نکیند که وقت کوتاهی را به موضوع غیر احساسی پول اختصاص دهید. آخر از همه، این کلیدی است که به شما کمک میکند پای قولتان بایستید” تا به آخر با تو خواهم ماند”.