طرز تهیه رشته پلو برای ۴ تا ۶ نفر

مواد لازم:
برنج ۴ پیمانه
رشته پلویی ۳۰۰ گرم
گوشت ران گوسفند ۵۰۰ گرم
پیاز ۲ عدد
زعفران خشک یک قاشق چایخوری
برگ بو یک عدد
نمک – زردچوبه و فلفل به میزان دلخواه

طرز تهیه:

گوشت را با یک عدد پیاز و یک عدد برگ بو، به همراه ۶ تا ۸ لیوان آب، میگذاریم در حرارت ملایم به مدت ۲ ساعت بپزد.
برای طبخ برنج قابلمه مورد نظر با به میزان لازم آب میریزیم و میگذاریم آب آن به جوش بیاید، برنج را که قبلا نمک زده ایم و خیسانده بودیم را داخل قابلمه میریزیم مقداری هم نمک در این قابلمه میزیزیم. ۵ دقیقه مانده به زمان برداشتن برنج رشته ها به داخل قابلمه میریزیم و برنج را آبکش میکنیم.

اکنون کف قابلمه را مقداری برنج بریزید و ته دیگ مورد نظر خود را کف قابلمه بچینید. مخلوط برنج و رشته را در داخل قابلمه بریزید و حتما توجه داشته باشید که در مخلوط رشته و برنج را در وسط قابلمه جمع کنید تا به دیواره های قابلمه چیزی نچسبد چون ممکن است در زمان دم کشیدن رشته ها اگر به دیواره قابلمه چسبیده باشد، بسوزد.
با ته کفگیر حفره هایی به اندازه ارتفاع برنج در این مخلوط ایجاد کنید تا در زمان دم کشیدن خمیر نشود و حرارت از کف قابلمه از طریق این سوراخها به بالا بیاید.

زعفران را در آب جوش حل کنید ودر یک استکان کوچک در داخل قابلمه بگذارید تا وقتیکه برنج دم میکشد زعفران هم بر اثر بخار ناشی از برنج غلیظ تر و خوشرنگ تر شود.
یک نصف استکان آب جوش را همراه با روغن معطر گرم کنید و روی همه سطح برنج بریزید و در برنج را ببندید. شعله پخش کن را زیر قابلمه برنج قرار میدهیم وحرارت را برای مدت کوتاهی زیاد کنید تا برنج بخار کند، پس از انکه بخار از سطح برنج در آمد فورا شعله را کم میکنیم و دم کنی را روی سطح برنج میگذاریم و دربش را می بندیم تا برنج ما دم بکشد.

بعد از اینکه گوشت کاملا پخت نمک آن را میچشیم که به اندازه باشد. پیاز و برگ بو را جدا میکنیم و به دور میزیزیم.
یک پیاز دیگر را خلال میکنیم و داخل تابه با روغن معطر تفت میدهیم تا طلایی شود و زرد چوبه را به آن اضافه میکنیم.
حال گوشت را به همان صورت درسته داخل این ماهیتابه تفت میدهیم تا هم خوشرنگ تر شود هم طعم بهتری بگیرد در این مرحله مقداری زعفران به گوشت اضافه میکنیم.

وقتی گوشت آماده شد و برنج هم کاملا دم کشید آن را سرو میکنیم.
ابتدا مقدار قابل توجهی برنج را در یک دیس بزرگ و جادار میکشیم سپس گوشت را روی سطح این برنج میگذاریم و باقی برنج را روی آن تزئین میکنیم و مقداری از آب گوشت را به روی این برنج میدهیم تا طعم دلپذیری پیداکند. سپس با گل زعفران و برنج زعفرانی شده که در کاسه ای جداگانه آن را رنگین کرده ایم روی سطح برنج را تزئین میکنیم.

اگر هم گوشت شما به صورت خورد شده بود هیچ اشکالی ندارد میتوانید به صورت لایه لایه یک بار برنج در دیس بکشید بعد روی آنرا گوشت بریزید و دوباره اینکار را تکرار کنید و دیس غذا را به طرز دلخواهتان تزئین کنید.

آشپزخانه ما برای شما عزیزان سالی پر از برکت و شادی و سلامتی آرزومند است.