پس از طلاق

آنچه که بسیار مهم است به عنوان یک مسیحی بدانیم این است که: خداوند طلاق را نفی میکند و ما را دعوت به آرامش، صلح و محبت میکند. طلاق دل خداوند را خشنود نمی سازد چرا که ازدواج به مانند یک راز مقدس در حضور خداوند محترم است و ما به عنوان مسیحیان دعوت شده ایم که در سختیها و فرازو نشیب های زندگی رنج را به دل بخریم و برای موفقیت در ازدواج خود مطالعه و تلاش بیشتری انجام دهیم.
ولی اگر به طور ناخواسته در شرایط طلاق قرار گرفتید و از طرف شریک زندگیتان مجبور به طلاق شدید برای این سردرگمی و تغییر درد آور ناگهانی موارد زیر را برایتان به صورت یک مقاله جمع آوری کرده ایم:

طلاق یک تغییر اساسی در زندگی است که شخص را دچار سردرگمی میکند . ناگهان خودتان به تنهایی میبایست از پس مواردی مانند هزینه مالی بچه ها، شغل، تغییرات و موقعیتهایی که اعضای خانواده را تحت فشار قرار میدهد بر بیایید . از طرفی نگرانی کلیسا و ایماندارن شما را ممکن است به انزوا بکشاند، در اینجا توصیه هایی وجود دارد که ” چگونه زندگی جدید را پس از جدایی شروع کنید ؟  اگر مشکلاتی دارید بدانید که :

در حال حاضر به سختی می توانید این شرایط را باور کنید. زیرا روزی این زندگی چیزی بود که شما خواستار آن بودید. شما خواهان  ایجاد و  تداوم آن بودید و از طلاق و جدایی نفرت داشتید ولی موقعیت کنونی شما را مستاصل کرده است.

خودتان را فریب ندهید

سوگواری و پنهان شدن از جمع دوستان، شما را تنها تر میکند پس بهتر است از لاک تنهایی خود بیرون بیایید و معاشرت خود را از سربگیرید مطمئن باشید اطرافیانتان شما را کاملا درک میکنند.

روزهای زندگیتان را هدر ندهید

اندوهگین بودن هیچ محدوده زمانی ندارد اما زندگی محدود است از طرفی غم و اندوه رابطه روحانی شما را با خدا و دیگران خراب میکند. چه شما این را متوجه بشوید یا نشوید ، زمان به سرعت سپری میشود. زمانی میرسد که شما باید حقیقت را بپذیرید و بگویید : ”  من باید کاری برای زندگی ام انجام دهم بچه هایم را بزرگ کنم و کاری کنم که زندگی شاد روحانی و معناداری داشته باشم و شخصی فعال در جامعه باشم .” پس از هم اکنون قدمهای استوار بردارید و به جلو حرکت کنید .

افکار مصیبت بار را از ذهن تان دور کنید

” زندگی من تمام شده است .” ” من همه چیز را از دست دادم .” ” همه چیز خیلی بد است .” دیگران درباره من چه فکری میکنند” کلیسا درباره م چه فکر میکند” افکاری هستند که تاثیرات خیلی قوی بر چگونگی احساس و رابطه روحانی  شما دارند . متوجه باشید که واقعا اینها درست نیستند . زندگی شما تمام نشده است تغییر پیش فرضهای منفی در ذهن تان  به تغییر احساسات شما کمک میکند .

زمان خود را با افسوس هدر ندهید

شما باید به خودتان بگویید : ” اتفاقی است که افتاده !” من مسبب آن نبودم و تمام تلاش خود را کردم تا از جدایی جلوگیری کنم و از خادمین و ارشدان کلیسا نیز کمک گرفتم ولی نشد” شما نمی تواتید به گذشته برگردید و کاری انجام دهید اما می توانید کارهای زیادی را هم اکنون انجام دهید.

برای فرزندانتان الگو باشید

در آینده، فرزندانتان چگونه والدینی خواهند بود؟ وقتی شما در جایی نشسته و گریه میکنید، به نقطه ای زل می زنید و افسوس گذشته را می خورید؟ حال که مجبور به این طلاق شدید بهتر است زندگی سالم و شادی را شروع کنید و مثل گذشته برای کارهایتان به خدا پاسخگویی داشته باشید چون شما مسئولیت تربیت کسی را بر عهده دارید که خدا آن را به دست شما به عنوان امانت سپرده است. و برای آینده و تربیت او باید بیشتر تلاش کنید.

به خاطر فرزندانتان با همسر سابق خود رابطه جدیدی را تعیین کنید.
در رابطه سابق، شما همسر وی بودید اما در حاضر یک دوست معمولی هستید بخاطر بچه هایتان .

با کودکانتان صحبت کنید

طلاق ممکن است زخمهای عاطفی را برای بچه هاایجاد کند . با آنها صحبت کنید . با آنها درباره اتفاقاتی که درحال وقوع است و احساساتی که آنها نسبت به وقایع کنونی دارند صحبت کنید و به آنها اطمینان دهید همه چیز بهتر خواهد شد. اگر آنها خیلی چیزها را بدانند می توانند به شما در این مراحل کمک کنند و به این ترتیب آنها هم احساس قدرت می کنند .

از دیگران کمک بگیرید

اگر از مردم کمک بخواهید خوشحال می شوند. این لطفی است در حقشان که به آنها اجازه می دهید کاری برایتان انجام دهند. یک گروه حمایت کننده از دوستان ایماندارتان در کلیسا  داشته باشید که حمایتگرعاطفی ،راهنمای همیشگی  ومشوق شما در کارهایتان باشند و شما را در دعاهایتان حمایت کنند بدانید شما اولین نفری نیستید که از سایرین کمک می گیرید.
شما باید در جلسات دعا و کنفرانس ها بیشتر همکاری و حضور داشته باشید چون در این جمع ایمانداران شفای احساسات به وفور در افراد دیده شده و هم اینکه برای فرزندانتان نیز الگوی قابل لمسی خواهید بود.

از امکانات و موهبت های اطراف خود استفاده کنید

برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید و کوشا باشید. توانایی ها و نقاط قوت خودتان را کشف کنید و برای کمک به خود و حرکت در یک مسیر جدید و مثبت روی آنها متمرکز شوید.هرشخصی حقیقت وجودی دارد که فقط خودش میداند وباور دارد . به یاد داشته باشید شما اول باید خودتان و استعدادهایتان باور کنید آنوقت در جهت آن تلاش کنید و ثمر آن را میبینید.

برای خودتان وقت بگذارید

خودتان را در اولویت قرار دهید، و برای خودتان  و زندگی شخصی تان ارزش بیشتری قائل باشید. کاری را فقط برای خودتان انجام دهید.بهترین هدیه ای که شما می توانید به فرزندانتان بدهید اینست که از خودتان خوب مراقبت کنید. یک کلاس جدید را امتحان کنید، ورزش را شروع کنید و سرگرمی های فراموش شده که سابقا انجام می دادید را دوباره شروع کنید.

خانه رویایی تان را بسازید

اگر شما مجبور به تغییر منزل شدید دنیا به آخر نرسیده است. بدانید که شما و بچه هایتان  میتوانید خاطراتی را بسازید که آنجا خانه رویاهایتان شود.

خود واقعی تان را بیابید

شما ممکن است زمان طولانی نیمی از یک زوج بوده اید. اما شما هنوز صددرصد یک شخصیت واحد هستید. آن شخص را دوباره کشف کنید.

آنچه را دوست دارید انجام دهید

هرروز وقتی از خواب بر می خیزید چه چیزی شما را به هیجان می آورد. یک لیست از آنچه شما را به اهدافتان میرساند تهیه کنید.

روحیه شاد داشته باشید

در زندگی جدید کمی تفریح و شادی کنید. خاطرات زیبایی را با فرزندانتان بسازید تا با اعتماد بنفس و حس احترام به خود بسوی آینده بروند.

وقت دعا داشته باشید

بسیار مهم است که وقت خلوت دعا در تنهایی داشته باشید و هم با فرزندتان وقت دعا داشته باشید. و برای تقویت و غذای روحانی خانواده تلاش کنید و در دعا و روی زانوان خدا را به یاری بطلبید.

برکت و صلح مسیح با شما.