طرز تهیه حلیم

۳۰۰ گرم گوشت سردست یا گوشت بوقلمون

۳۰۰ گرم گندم پوست کنده و خورد شده
پیاز بزرگ ۲ عدد
نمک و زردچوبه به میزان نیاز
کره یا روغن حیوانی به اندازه کافی
شکر و دارچین به میزان لازم

قبل از شروع به طبخ بهتر است گندم را ۵ یا ۶ ساعت قبل در آب سرد خیسانده تا به راحتی و در زمان کمتری پخته شود.
بهتر است از گندم پوست کنده استفاده کنید واگر گندم پوست کنده در اختیارتان نبود میتوانید گندم را بعد از اینکه جوشاندید و نرم شد از یک صافی فلزی عبور دهید تا پوست آن جدا شود و بهتر است ۳۵۰ گرم گندم استفاده کنید چون وقتی پوست را جدا کنید از مقدار گندم کم میشود.

گوشت را به ۴ یا ۵ تکه تقسیم کنید و پیاز را خورد کرده همراه با زردچوبه و آب در قابلمه میگذاریم آرام آرام بپزد تا کاملا نرم شود‏٬ بعد مقدارکمی نمک میزنیم تا طعم خوبی بگیرد .

گندم را نیز دریک قابلمه مجزا ریخته و با یک لیتر آب میگذاریم به آرامی بپزد و توجه کنید که دانه های گندم به ته دیگ نچسبد و له نشود و اگر مشاهده کردید که آب گندم کم است میتوانید مقداری آب گرم به آن اضافه کنید و مرتب گندم ها را هم بزنید تا ته نگیرد.
گندم باید کاملا نرم شده باشد به صورتی که وقتی به آن نگاه میکنید هیچ دانه گندمی مشاهده نشود بلکه کاملا بصورت خمیر در آمده باشد.
در این زمان اگر گندمی که استفاده کرده اید پوست دار بوده میتوانید گندمها را صاف کنید و پوست ها را از آن جدا کنید.
اکنون گوشتهای کاملا پخته شده را با دستگاه آشپزخانه یا روش سنتی که همان گوشت کوب است٬ خورد میکنیم.
در این مرحله گندم نرم شده را که به صورت یک مایع سفت درآمده را با گوشت خورد شده مخلوط کنید و بگذارید روی حرارت بسیار ملایم تا غلیظ شود و به لعاب بیفتد.

در این مرحله بسیار مهم است که حلیم را تحت نظر داشته باشید و مدام آن را هم بزنید و مراقب باشید که اصلا ته نگیرد و نکته مهم این است که حلیم نباید مانند گوشت کوبیده سفت باشد و نباید مانند آش شل باشد پس مراقبت در این قسمت خیلی مهم است.

حلیم شما آماده است بهتر است روی آن را مقداری روغن حیوانی داغ کرده یا کره داغ کرده بریزید و روی آن را دارچین بپاشید و با مقداری شکر نوش جان کنید.

آشپز خانه ما سفره هایی پر از برکت و نان آسمانی برایتان از خدای پدر خواستار است
صلح مسیح بر شما و خانه شما.