انتخابها و نتایج

چنانچه فرزندان شما در دوره ابتدایی مشغول به تحصیل می‌باشند، تاکنون باید صدها نتیجه و دست آورد منفی به بار آورده باشید. این امر شامل تکالیف، اوقات فراغت و زود به رختخواب رفتن‌ها هم می‌شود.
و چه چیزی می‌تواند بدتر از این باشد
که بدانید هنوز صدها دست‌آورد منفی دیگر در راهند. پس اگر مشغول دست و پنجه نرم کردن با دست آوردهای منفی می‌باشید، شاید بهتر این باشد که تا می‌توانید با آنها بیشتر آشنا شوید.- نوشته دکتر تاد کارتمل
پاسخ شما به رفتارهای منفی می‌تواند نتایج مثبتی به بار آورد
هدف از شناخت نتیجه منفی این است که به فرزند خود بیاموزید طرز فکری متفاوت می‌تواند بهتر باشد. شما که نمی‌خواهید آنان اشتباهاً به این نتیجه برسند که از رفتارهای منفی سود می‌برند؟ آنچنان که غلاطیان ۶: ۷ به ما یادآوری می‌کند: “آنچه آدمی می‌کارد، همان را درو خواهد کرد.” شما می‌خواهید فرزندانتان بیاموزند اطاعت از خداوند و رفتار محترمانه با دیگران بهترین بهره را در پی خواهد داشت و هر چیز دیگری بی‌ارزش می‌باشد.
زمانی که پسرتان از شما حرف شنوی ندارد (یا حرف و رفتار منفی دیگری که احتمالاً با آن درگیر هستید)، به یاد داشته باشید که این یک امر اتفاقی نبوده است، بلکه عملی‌ست که انتخاب شده است تا به نتیجه‌ای مثبت بیانجامد.
اما صد افسوس برای پسرتان- شما از او می خواهید بیاموزد یک انتخاب منفی هرگز نتیجه‌ای مثبت به بار نخواهد آورد. در عوض پسر شما باید بداند اتنخاب‌های بد موجب تحریک نتایجی از جانب شما خواهد شد که: ۱) منفی، ۲) سریع و ۳) مداوم خواهد بود. بیایید به این موارد یک به یک نگاه کنیم.
۱) منفی. چناچه رفتارهای ضعیف پسرتان برای او نتیجه‌بخش باشند، او اینچنین نتیجه‌گیری خواهد کرد که فکر او در این مورد درست بوده است و مطمئناٌ در پی تکرار آن بر خواهد آمد. از طریق یک جهت‌گیری سریع و نتیجه‌گیری منفی مؤثر به روشی مسالمت آمیز (همچون کاستن از اوقات فراغت یا محروم شدن از برخی امتیازات) شما به پسرتان کمک می‌کنید که پی ببرد که رفتارش نه تنها منجر به نتایج دلخواه او نشده است، بلکه موجب از دست دادن بعضی امتیازات نیز شده است. بنابراین نتیجه نهایی (از دید پسر شما) می شود: بد!
۲) سریع. این همان زمینه ایست که همه ما می‌توانیم در آن پیشرفت کنیم. اگر رفتار پسرتان موجبات افزایش زمان برای سوء استفاده بیشتر او میشود، پس در نتیجه سرعت عمل شما از همان ابتدا نتیجه‌گیری بهتری به دست خواهد داد. مثلاً اگر از او می‌خواهید که تلویزیون را خاموش کند و او حرف شما را برای ۶۰ ثانیه نادیده می‌گیرد، پس رفتار منفی او باعث شده است که او یک دقیقه تلویزیون بیشتر داشته باشد. وقتی از او می‌خواهید که کاری انجام دهد، می‌بایست یک واکنش پنج ثانیه‌ای از او انتظار داشته باشید. اگر او شما را نادیده گرفت، درخواستتان را تکرار کنید و پنج ثانیه دیگر صبر کنید. چنانچه فرزندتان باز هم واکنشی نشان نداد، زمان آن رسیده تا خود دست به کار شوید. اما توجه داشته باشید که تنها ۱۰ ثانیه از این اتفاق گذشته است. به این می‌گویند یک واکنش سریع. این عمل به رفتار منفی پسرتان اجازه نمی‌دهد تا نتیجه‌ای مثبت برای او به بار آورد.
۳) مداوم. اگر فرزندتان متوجه شود که با رفتار منفی می‌تواند قسر در برود، مطمئن باشید که او به این کارش ادامه خواهد داد. لیکن اگر او یاد بگیرد که انتخاب‌های بد او نتایج منفی، سریع و مداوم از جانب شما به بار می‌آورند، او به سرعت به نتیجه می‌رسد که تبدیل به یک ابله شده است. آخر چه کسی انتخاب‌هایی انجام می‌دهد که دائماً به تاثیرات منفی ختم می‌شوند؟ هیچکس. این بخش را به دقت بخوانید: “اگر پسرتان به سوء رفتارهای خود ادامه می‌دهد، به این دلیل است که او هنوز فکر می‌کند که اعمال او به نتایجی منفی، سریع و مداوم منجر نمی‌شوند.” برای مثال، تکرار زیاد در مورد بعضی بچه‌ها، یک امر ضروری است، تا زمانی که بیاموزند کار آنها نتیجه منفی در بر خواهد داشت. از این رو واکنش شما در هر مورد، از اهمیت حیاتی برخوردار ست. این کار شما احتمالاً به فرزندتان کمک خواهد کرد که یک درس صحیح را در کوتاه ترین مدت بیاموزد.
کار شما کنترل تصمیمات فرزندتان نمی‌باشد. او خود می‌تواند راه درست یا خطا را در هر موقعیتی انتخاب نماید. وظیفه شما این است که درس صحیح را در پایان هر یک از این راهها به او بیاموزید. راه رفتار محترمانه با دیگران پاداشهای زیادی را موجب خواهد شد، به علاوه خواست خدا نیز همین است. راه نافرمانی از والدین و بی‌احترامی به دیگران نتیجه بدی در پی خواهد داشت که سریع و مداوم است. پاسخ شما به سوء رفتار فرزندانتان به آنان کمک خواهد کرد که بدانند راه خدا بهترین راههاست.
تاد کارتمل یک روانشناس کودک است که سخنرانی‌های او در جلسات از استقبال بسیار خوبی برخوردار است. سایت شخصی تاد: www.drtodd.net.
Christian Parenting Today