در زندگی مشترک چگونه میتوان عاشق ماند

بیشتر افرادی که تازه ازدواج می‌کنند فکر می‌کنند که برای همیشه عاشق یکدیگر خواهند ماند، اما معمولا پس از مدتی مسائل مختلف مطرح می‌شود، عادات متفاوت خود را نشان می‌دهند و گرفتاری‌ها یکی یکی ظاهر می‌شوند. دلگیری‌ها، قهرها، و دعواها شروع می‌شود و به اصطلاح یخ ذهنیت اولیه شکسته می‌شود. در چنین حالتی با یک زوج مایوس و درمانده مواجهیم که شاید حتی منکر هرگونه عشق و محبتی هم بشوند.
این‌ها واقعیت برخی زندگی‌های زناشویی است. برخی ازدواج‌ها نیز گرم و صمیمی ادامه می‌یابد. اما در بیشتر موارد زوج‌ها تدریجا در‌می‌یابند که گاهی بیشتر همسرشان را دوست دارند و بیشتر احساس عاشقانه سراغشان می‌آید و برخی مواقع آن‌‌قدر هم «عشق» احساس نمی‌کنند و حتی احساسات منفی هم نسبت به او دارند.
معمولا کسانی که دیدگاهی واقع‌بینانه دارند و زیر و بم‌های زندگی را می‌شناسند، سریع‌تر و آسان‌تر می‌توانند از موانع موجود در زندگی مشترک عبور کنند.
عاشق باقی ماندن مستلزم دیدن مثبت‌ها در طرف مقابل است و نه جنبه‌های منفی و تاریک شریک زندگیتان.
تمرکز کردن روی جنبه‌های مثبت شریک زندگی‌تان کمک می‌کنند تا افکار عاشقانه شما دوام بیشتری داشته‌باشد. عمل کردن به شیوه عاشقانه همراه با صمیمیت و صفا و نیز صحبت نرم، دوستانه و دلسوزانه نیز به این هدف اساسی کمک زیادی می‌کند.
چگونه در زندگی مشترک «عاشق» بمانیم؟
در این‌جا به برخی از افکار و اعمالی اشاره می‌شود که می‌تواند به دوام احساس عشق و نزدیکی شما به شریک زندگی‌تان کمک کند:
۱- در نظر داشته باشید که عاشق ماندن به طور خودکار رخ نمی‌دهد . شما شاید بدون تلاش عاشق شوید، اما بدون تلاش نمی‌توانید عشق به دیگری را در وجودتان زنده نگهدارید. در صورتی این امر تحقق می‌یابد که آن را ضرورت و اولویت زندگی مشترک خود قرار دهید. این امر اگرچه کار زیادی نمی‌طلبد ولی تلاش لازم دارد، تلاشی که خوشایند است و دارای نتایج سودمند و با ارزشی است.
۲- سعی کنید روزانه یک یا دو بار فرصتی فراهم کنید تا به طور خاص به همسرتان فکر کنید. شاید نگاه کردن به عکس او و به خاطر آوردن علاقه به او کمک کننده باشد. در این یادآوری و فکر می‌توانید به جنبه‌های مثبت او، به عشقی که به شما دارد، به رفتارهای خوبی که می‌کند، یا به تجربه مشترک جالبی که اخیرا داشته‌اید، فکر کنید .
۳- سعی کنید خوبی‌های همسرتان را یادآوری کنید و آن‌ها را در خلوت یا در مقابل دیگران مطرح کنید. یکی از مشکلات ما همواره این است که کمتر و سخت‌تر به تقدیر افراد نزدیک زندگی‌مان می‌پردازیم. شاید برخی علل فرهنگی در این زمینه نقش داشته باشد اما زندگی مشترک و دوام آن ارزش آن را دارد که به تمرین کردن تمجید از همسرمان بپردازیم. «چقدر قشنگ حرف زدی.»، « چقدر این لباس بهت می‌یاد.»، «چه غذای خوشمزه‌ای.»، «من عاشق نحوه استدلال تو هستم.»، «امروز واقعا زیاد کار کردی. واقعا ازت متشکرم.»، «آفرین. خیلی تند می‌نویسی.»
۴- «باهم بودن» را به صورت منظم تجربه کنید. این امر می‌تواند به صورت‌های مختلف انجام شود نظیر خوردن چای با یکدیگر هنگام شب بعد از به خواب رفتن بچه‌ها، دیدن یک برنامه جالب تلویزیونی و حرف زدن با یکدیگر، بیرون رفتن و قدم زدن یا با هم بیرون رفتن برای خوردن شام. این گونه شرایط «باهم بودن» پیوند زوج‌ها را مستحکم‌تر می‌کند.
۵- با یکدیگر در باره آینده به طور منظم حرف بزنید. این صحبت می‌تواند در باره اهداف مشترک یا جداگانه در آینده نزدیک یا دور باشد. می‌توان در مورد برنامه مهمانی آخر هفته یا دیدار دوستان مشترک حرف زد یا می‌توان در باره برنامه‌های دورتر در زندگی هم صحبت کرد مانند تصمیم به خرید خانه، انتخاب مدرسه بچه‌ها، آرزوهای فردی در باره چگونگی گذران دوران پیری، زمان بازنشستگی یا مانند آن.
۶- رابطه صمیمانه جنسی منظم و مسئولانه با همسرتان داشته باشید. رضایت جنسی یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های دوام زندگی مشترک است. صمیمیت، توجه به نیازهای طرف مقابل، انعطاف‌پذیر بودن و نیز احترام متقابل کلید یک رابطه عاشقانه جنسی است.
۷- یک چارچوب ذهنی برای خود بسازید مبنی بر این که «می خواهید عشق بادوام داشته‌باشید و این‌که مشکلات قابل حل هستند.» بپذیرید که حل برخی مشکلات به زمان بیشتری نیاز دارد. حتی حل برخی از آن‌ها نیاز به مشاوره تخصصی دارد. اما باور کنید که شما با یکدیگر می‌توانید همه موانع را از سر راه بردارید و راه‌حل مشکلات را پیدا کنید. چنین باوری به شما انگیزه و توان مناسب در رویارویی با چالش‌های زندگی مشترک خواهد داد.