سه گام برای درخواست تغییر

مدت کوتاهی بعد از ازدواج، داستان همیشگی تکرار می‌شود. آن آدم دوست داشتنی و کامل شروع به آزار دادن شما می‌کند. رفتارهایی که حتی فکرش را هم نمی‌کردید، یکی بعد از دیگری رو می‌شوند. متوجه می‌شوید که همسرتان حتی بلد نیست پتو را تا کند (پشت و رو تا می‌کند) و یاد هم نمی‌گیرد.

‎ درخواست تغییر عادت‏‌‎های ناپسند، کار ظریفی است که در سه مرحله می توان انجام داد‏ ‎مدت ‏کوتاهی بعد از ازدواج، داستان همیشگی تکرار می‌‎شود. آن آدم دوست داشتنی و کامل شروع به آزار ‏دادن شما می‌‎کند. رفتارهایی که حتی فکرش را هم نمی‌‎کردید، یکی بعد از دیگری رو ‏می‌‎شوند. متوجه می‌‎شوید که همسرتان حتی بلد نیست پتو را تا کند (پشت و رو تا ‏می‌‎کند) و یاد هم نمی‌‎گیرد. او خوب می‌‎داند که چگونه در کمد را باید باز کند، اما ‏بستن آنرا گویا بلد نیست. حتی طرز چیدن ظرفهای کثیف در ظرفشویی باعث آزار شماست.شما فکر ‏می‌‎کنید که او با راهنمایی‌‎های ساده‏‌‎تان، همه‌‎ی اینها را عوض خواهد کرد. ‏چند ماه می‌‎گذرد، نقشه‌‎های شما برای تغییر و پیشرفت هیچ کاربردی ندارد. با روشهای ‏تازه‌‎ای سعی می‌‎کنید که به اوضاع تسلط پیدا کنید. از چیزهایی که مورد علاقه‏‌‎اش ‏هستند استفاده می‌‎کنید تا به هدف خود برسید. استفاده از روابط جنسی، گل، جواهرات و یا حتی اتومبیل. ‏بعد از یک سال، دلخوری شما به اوج می‌‎رسد. به جر و بحث و کج خلقی و اشک و تهدید رو ‏می‌‎آورید. من و همسرم با همه این بحرانها دست و پنجه نرم کرده‏‌‎ایم. من می‌‎دانم که ‏تلاش برای تسلط پیدا کردن بر همسر، شکلی را حل نمی‌‎کند، چون آنرا امتحان کرده‌‎ام. تغییر، ‏چیزی نیست که ما آنرا تحمیل کنیم. برای تغییر باید درخواست (خواهش) کرد‎.
‎ ‎
‎قدم اول: انتخاب شرایط‎
‎ منظور از شرایط: زمان، مکان و احساس طرف مقابل است. بهترین زمان بعد از صرف غذا است. آدم گرسنه هیچ ‏وقت واکنش مناسب از خود نشان نمی‌‎دهد. مکان باید خلوت و خصوصی باشد و نه در حضور جمع. ‏اشاره کردن به این گونه مطالب در حضور جمع، حتی اگر مؤدبانه مطرح شود، تأثیر منفی خواهد ‏داشت‎.  ‎به حالت و احساسات همسرتان هم باید توجه داشته باشید. آیا او از لحاظ روحی و ‏احساسی آماده پذیرش پیشنهاد شما برای تغییر هست؟ گاهی اوقات پاسخ منفی است. شاید آن روز ‏مسئولیت‌‎های زیادی بر دوشش گذارده شده و طاقت بیشتر از آن را ندارد. چطور می‌‎توانید ‏دریابید که همسرتان از لحاظ روحی آماده دریافت پیشنهاد شماست؟ خیلی ساده، سؤال کنید‎: “‎آیا الآن ‏حوصله‌‎اش را داری که خواهشی از تو بکنم؟” ‎به شما قول می‌‎دهم که اگر جواب منفی ‏باشد، یکساعت بیشتر طول نخواهد کشید که او برگشته و خواهد پرسید‎: “‎چه می‌‎خواستی ‏بگویی؟” ‎مقاومت در برابر حس کنجکاوی بسیار سخت است‏‎.
‎ ‎
‎قدم دوم: بار زیادی بر دوشش نگذارید‎
‎ این اشتباه را معمولاً همه ما مرتکب می‌‎شویم. همه مشکلات را درون خود نگاه می‌‎داریم و ‏وقتی که فشار آن بیشتر از حد تحملمان شد، لیست طول و درازی از مواردی که آزارمان می‌‎دهد و او ‏باید تغییر دهد را پیش رویش می‌‎گذاریم. اگر شما در یک روز پنج مورد برای تغییر را پیش روی ‏همسرتان بگذارید، چه نتیجه‌‎ای خواهید گرفت؟ هیچ. فقط شوق تغییر و بهبود را در او نابود خواهید کرد. ‏اما اگر یک هفته در میان، یک مورد را مطرح کنید، بعد از یکسال ۲۶ مورد مطرح شده و احتمالاً حل نیز خواهد ‏شد. مثلاً یک هفته شوهر درخواستی بکند و هفته بعد نوبت زن خواهد بود‏‎.
‎ ‎
‎قدم سوم: عریف همراه با انتقاد‏‎
‎ قبل از اینکه از من بخواهی رفتاری منفی را عوض کنم، از سه مورد مثبتم تعریف کن‏‎.
‎ یک روز همسرم قصد داشت از من بخواهد که مسئولیت باز کردن راه آب دستشوئی خانه را به عهده بگیرم. هیچ ‏وقت یادم نمی‌‎رود که اول شروع کرد به تعریف کردن از من‏‎:
۱- ‎غذایی که پختی خیلی خوشمزه بود، کم کم روی دست من بلند می‌‎شی‎.
‎ ‎-۲‎چقدر خوب است که لباسهایت را مرتب و منظم در کمد آویزان می‌‎کنی، بیشتر دوستهام از ‏شلختگی شوهرشان در این مورد شاکی هستند‏‎.
‎- ‎۳ ‎ واقعاً دستت درد نکنه که این هفته خانه را جارو زدی. تو برای من مثل فرشته نجات ‏هستی‎‎ .‎
یک٬  دو٬  سه٬  آماده؟‎
‎ “‎راه دستشوئی گرفته و اعصابم را خرد کرده. می‌‎شه لطفاً آنرا تمیز کنی؟”
‎ لازم به توضیح نیست که همسر فوراً این وظیفه را پذیرفته، انجام می‌‎دهد، چرا؟‎
‎ ‎- ‎او از دست پخت من خوشش آمده است‎.
‎ ‎- ‎من حتی از شوهرهای دیگر بهتر هستم‏‎.
‎ ‎- ‎او اول تشویقم کرد و بعد هم پیشنهادی داد‏‎.
‎ ‎- ‎امروز من ضمناً کارشناس پاک کردن دستشوئی هم شده‏‌‎ام‎.
‎ اما نباید فراموش کرد که مواردی هم هستند که همسر ما نمی‌‎خواهد و یا نمی‌‎تواند عوض کند. با ‏آنها چه باید کرد؟‏‎
‎  ‎پاسخ را می‌‎توان در رساله اول پطرس ۴: ۸ یافت‎:
‎ “‎محبت، کثرت گناهان را می‌‎پوشاند‎.”
‎ این آیه برای من به این شکل باز شده‏‎:
‎ “‎محبت نقصهای بسیاری را می‌‎پذیرد‎.”
‎ مطمئن باشید که حتی اگر همیشه هم به سه مرحله بالا عمل کنید، همسرتان هرگز صد در صد کارهایی را که شما ‏می‌‎خواهید، نخواهد کرد‏‎.
‎  ‎بعضی شوهرها۱۵ سال آزگار چراغ را پشت سر همسرشان خاموش کرده‏‌‎اند و هر بار هم ‏سخنرانی مفصلی درباره صرفه‏‌‎جوئی و محیط زیست تحویل همسرشان داده اند. اما خانم هنوز که هنوز ‏است فراموش می‌‎کند چراغ را خاموش کند‎.
‎ نمی‌‎خواهم ناامیدتان کنم، ولی اگر کسی مطلبی را بعد از ۱۵ سال یاد نگرفت، احتمالاً هرگز یاد نخواهد ‏گرفت. چطور است به سادگی بپذیرید که او همیشه چراغ را روشن می‌‎کند و من هم همیشه مسئول ‏خاموش کردن آن خواهم بود‎.
‎ زیرا محبت بسیاری از نقص‏‌‎ها را پوشش می‌‎دهد‎.

‎ This article first published in “http://www.christianitytoday.com&rdquo‎;. Used by permission.