مسیح قلب کریسمس

سنت کریسمس نسل به نسل است که سینه به سینه به ما رسیده است. بسیاری آنرا از طریق فرهنگ و تاریخ خانوادگی خود حفظ کرده اند و البته از طریق نوشته ها – نقاشی ها و طراحی ها،عکس، فیلم و خاطرات بسیار با ارزش نیز بدست ما رسیده است.

بسیار مهم است که ما بتوانیم سنت کریسمس را برای نسل امروز و فرزندانمان قابل اجرا درآوریم و آنها را وارد این سنت و فرهنگ مسیحی در خانواده ی خود کنیم. تا این فرهنگ را در سینه خانواده گی خود حفظ کنیم. زیرا که نسل آینده میتواند نگهدارنده این سنت زیبا برای نسل های بعدی باشد. مهمترین چیز برای یک خانواده، تمرکز و جشن و محترم شمردن این ایام بعنوان روز تولد مسیح باید میباشد.

در متن زیر چند پیشنهاد تشویقی برای خانواده ها ارائه شده  تا از طریق آنها  در ایام کریسمس بتوانند با فوکوس و توجه بیشتر آنهایی را که برایشان بیشتر قابل اجرا است را با هم انجام دهند.

۱- در شب مقدس با لباس مرتب همه ی اعضای خانواده به همراه بچه های خانواده عکس دسته جمعی بگیرید و این عکس را بعنوان تزیین برای کارت کریسمس سال آینده خود استفاده کنید و برای دوستان خود بفرستید.

۲- درست کردن تقویم خانواده گی – یک تقویم بزرگ دیواری (در هفته اول سال نو) درست کنید و روزها  و ماه های آنرا مشخص کنیدو روی آنرا با برچسب ها یا کاغذها ویا نوشته ها و پیام های مورد علاقه خودتان تزیین کنید و آنرا در جای بسیار شلوغ خانه تان نصب کنید. و لیست همه دعوتهایتان- و یا کارهای مهم یا جاهایی که بعنوان خانواده باید بروید را در آن مشخص کنید.

۳- بعنوان یک خانواده – یک کار نیکوکاری را که قادر هستید آنرا انجام دهید – انتخاب کنید مثل کمک کردن به آدمهای بی خانمان- یا پول جمع کردن برای بچه های بی سرپرست و یا هدیه جمع کردن برای بیمارانی که تنها هستند… – و آنرا در تقویم خانوادگی بصورت بزرگ بنویسید و یادآوری کنید که همه ی اعضای خانواده باید در انجام آن سهیم باشند حتی بچه ها – و روز آنرا بصورت واضح مشخص کنید.

۴- مشخص کنید افراد سالخورده و افراد بی بضاعتی را که در اطراف خود میشناسید( مخصوصا آنهایی که خانواده ای را ندارند تا در ایام کریسمس آنها را حمایت کنند- ) آنها را به یکی از مهمانیهای خانوادگی خود در ایام کریسمس دعوت کنید و خوب است آنها را به کلیسای خود ببرید و بعد به منزل ببرید به آنها یک غذای خوب و یک هدیه مناسب تقدیم کنید.

christmas2
christmas2

۵- یک وقت را تعیین کنید که در کنار هم شیرینی های مخصوص کریسمس که بسیار ساده است را برای یکی از دور هم جمع شدنهای خودتان بعنوان خانواده درست کنید و یا میتوانید از آن بعنوان هدیه به دیگران استفاده کنید و یا به مهمانی هایی که در ایام کریسمس دعوت میشوید بعنوان هدیه بدهید-  که شکل این شیرینی ها معمولا بصورت- خانواده مقدس – ستاره- فرشته ها- شتر- گوسفند است.

۶- برگزار کردن روزی که کنده ی بزرگی را در آتش کریسمس میسوزانند. پوشیدن لباسهای قدیمی در روز کریسمس و کسی که صاحب خانه است دعای مخصوص میکند – و کنده یی از یک نوع درخت را در آتش میسوزانند- این روزها کیک مخصوص هم برای این روز سرو درست میکنند و همینطور میتوانید سرودهای کریسمس بخوانید و از کتاب مقدس هم متنی را بخوانید- داستانهای جالب و با برکت تعریف کنید- برای سال نو دعای برکت کنید و اینکه زندگی خوب و رابطه ی خوبی با همه داشته باشید.

 

christmas3
christmas3

۷-درخت کریسمس و تزیینات را با همه ی اعضای خانواده در روزیکه قبلا مشخص کرده اید – درست کنید و بعد از درست کردن به بیرون بروید و یک شیر کاکائوی داغ با اعضا ی خانواده نوش جان کنید.

۸- یک کار دستی خانواده گی درست کنید و در آن نام درست کننده و سال آنرا بنویسید (بیشتر مغازه های صنایع دستی این کاردستی های ساده را میفروشند- و یا میتوانید آنرا برای خودتان نگهدارید) مطمئن باشید که در کاردستی تان مسیح – کلمه و موضوع مرکزی و اصلی کاردستی باشد – مثل کلمه های : ( شاه شاهان، مسیح، عیسی قلب کریسمس…) بعد از سالها مشاهده میکنید که شما گنجینه ای از کلکسیونهای باارزش دست ساز دارید.

۹- همراه یکدیگر – در باره کریسمس در تاریخ گذشته و فرهنگ و لباس و مسائل مربوط به آن تحقیق کنید و یک اسلاید شو درست کنید و به خانواده خود یک پرسپکتیو جالب از گذشته مسیحیت – هنر- غذا – فرهنگ و تاریخ آن بدهید.

۱۰- یک فیلم که مورد علاقه همه ی اعضای خانواده باشد را با هم انتخاب کنید- و شب آنرا تعیین کنید و میتوانید فیلم را اجاره کنید و همه ی اعضای خانواده با هم فیلم را مشاهده کنید و اسمش را بگذارید : شب فیلم خانوادگی.

۱۱- بعنوان یک خانواده، یه هدیه به خانواده ی کشیش خود بدهید مثل، یک شیرینی که می پزید، یا چیزی برایش درست کنید، یا یک هدیه مخصوص برایشان بخرید.

۱۲- در تقویم شخصی خودتان – درباره اتفاقاتی که برای خودتان و خانواده و دوستانتان در طی فصل های مختلف افتاده بنویسیدو عکس العمل هایتان درباره اخباری که شنیدید – مراسم های مختلف کلیسایی که رفتید- برنامه های کریسمس- جشن ها و مهمانی هایی که رفتید- هدیه هایی که دریافت کردید و همینطور  تعمق و رابطه تان با عیسای مسیح را در آن بنویسید.

۱۳- یک جوراب بسیار بزرگ کریسمسی – را آویزان کنید برای شخصی یا خانواده ای که میدانید بسیار نیازمند است و از دوستان و خانواده بخواهید که هدیه های کوچک و یا نقدی خود را در آن بیاندازند و در روزهای نزدیک به کریسمس آنها را کادو پیچ کنید و بعنوان شخصی ناشناس به دست آن خانواده برسانید.

۱۴- خرید مخصوص کریسمس خود و خانواده خود را سعی کنید از کتاب فروشی مسیحی مورد علاقه تان یا در وب سایت مسیحی مورد علاقه تان انجام دهید تا آنها را نیز حمایت کنید.

۱۵- وقتی میز شام مخصوص کریسمس را در منزلتان می چینید – بهترین بشقاب ها و لیوانها و اگر ظروف نقره دارید را سر میز بگذارید بخاطر افتخاری که نصیب شما شده زیرا عیسای مسیح هم در آن شب مهمان افتخاری خانواده ی شماست و و تولد او را جشن میگیرید. میتوانید مقواهای طلایی که شبیه تاج درست کرده اید در کنار بشقابها بگذارید بعنوان تاج پادشاهی خداوند ما.

۱۶- به جشن های روز عید کریسمس و شب کریسمس کلیسای خود حتما همراه با خانواده بروید و جشن تولد مسیح در کلیسا را جزو ارزش ها و فرهنگ غنی خانواده خود بدانید.

۱۷- قبل از باز کردن هدیه های کریسمس در روز کریسمس یا شب کریسمس حتما کتاب مقدس بخوانید و خود و زندگی خود را به مسیح بار دیگر تسلیم کنید.

۱۸- بعد از تحویل سال نو، بطور رسمی ایام کریسمس تمام میشود – به همراه اعضای خانواده خود تک تک برای خداوند و این ایامی که داشتید دعا و شکرگذاری کنید بخصوص برای هدیه ی زیبا و بی نظیر کریسمس که عیسای مسیح است شکرگذاری کنید.

۱۹- برای جمع کردن دکورهای کریسمس به بچه ها بیاموزیدکه باید ازآنها بسیار نگهداری کنند و با احتیاط همگی کمک کنند تا دکوراسیون کریسمس را جمع کنید و برای استفاده سال آینده بسته بندی کنید.

فیض و شادی و برکت مسیح را در این روزهای کریسمس برای شما عزیزان خواستاریم

ترجمه و گردآورنده: راشین سایروس