عید قیام،عید رستاخیز یا عید پاک چیست ؟

یکشنبه ۲۷ فروردین – ۴ آپریل مصادف است با عید قیام مسیح

عید قیام (که همان عید رستاخیز یا عید پاک در میان مسیحیان میباشد) روز جشن و پیروزی است به مناسبت رستاخیز مسیح از مرگ.

easter sunday
easter sunday

این واقعه در روز یکشنبه بعد از جمعه صلیب و هفته ی مقدس به وقوع پیوست. و پایان دوران توبه و روزه ی بزرگ مسیحیان میباشد.

پایان دوران روزه منتهی میشود به  پنجشنبه مقدس(شام آخر) – سپس جمعه ی صلیب یا جمعه ی خداوند، و در نهایت با جشن و سرود،  یکشنبه ی قیام مسیح از مردگان …که با شادی و جشن مومنین مسیحی در سرتاسر زمین همراه است، عید قیام، امید و شادی مسیحیان است که در آن رسالت خداوند عیسی مسیح به وقوع می پیوندد و نجات و قیامت از مردگان را برای ما به هدیه میگذارد.

همانطور که میدانیم و در انجیل قید شده است، عیسی مسیح پس از ۳ روز از مردگان قیام میکند و در روز یکشنبه ی قیام پیروزی او بر شیطان، گناه و مرگ بر همگان آشکار میگردد. این روز، جشن شادی تمامی کسانی است که به خدا و مسیح او ایمان دارند و در امید زندگی جاویدان و قیامت از مردگان توسط ایمان به مسیح، به سر میبرند.

مهمترین واقعه ی یکشنبه ی رستاخیز(عید قیام) این است که بطور معجزه آسا و غیرقابل تصوری قبر مسیح با حضور نگهبانان رومی، سنگ سنگین مقبره ی او غلطانیده شد و قبر خالی شد و پس از آن مسیح قیام کرده با بدنی آسمانی با تک تک شاگردان خود ملاقات کرد با آنها صحبت کرد و تعلیم تازه داد.

از مدارک بدست آمده در نیمه های قرن دوم میلادی – عید قیام در روزهای اولیه ی تاریخ کلیسا، از اوائل ماه مارس جشن آن را تکریم کرده و جشن میگرفتند.

روز عید قیام در تقویم کلیسایی قابل تغییر است بین روزهای ۲۲ تا ۲۵ مارس.

بسیاری از کاتولیک ها عید قیام را در نیمه شب شنبه جشن میگیرند که در آن مراسم تعمید ایمانداران کلیسا بعنوان عهد جدید و تعهد دوباره یادآوری میشود و همراه با مراسم زیبای عشای ربانی همراه است.

برخی کلیساها مراسم عید قیام را در لحظه ی طلوع خورشید انجام میدهند یعنی همان زمانیکه مقبره ی عیسی را خالی یافتند و مسیح برای اولین بار با زنانی که به دم مقبره آمده بودند دیدار کرد. که معمولا مراسم را در حیاط کلیسا یا پارک ها یا فضای آزاد میدان شهر،انجام میدهند .

برخی کلیساها جشن را به همراه صبحانه های شیرین در کلیسا به پایان میرسانند و بعد از ۴۰ روز، نخوردن شکلات و شیرینی جات، به یکدیگر شکلات و آب نبات های شیرین هدیه میدهند و بچه ها نیز که در این دوران روزه از شیرینی پرهیز داشتند ، بسیار از گرفتن تخم مرغ های شکلاتی و آب نبات های شیرین خوشحال میشوند.

ایام عید قیام یا دوران عید قیام ۷ هفته میباشد زیرا مسیح بعد از قیامش از مردگان پنجاه روز بر روی زمین در میان شاگردانش و ایمانداران زندگی کرد و به آنها دستورات و ماموریت زندگی مسیحی را سپرد و پس از به آسمان رفت و صعود کرد.

بعد از ۷ هفته ی ایام قیام به جشن بزرگ و پرجلال پنطیکاست و نزول روح القدوس بر کلیسا وارد میشویم.

هللویا! هللویا! مسیح حقیقتا از مردگان برخاست.

 

ترجمه : راشین سایروس