داشتن دست زیبا و شاداب

بعد از صورت، دست هر فـردی قابـل رویت تـرین قسمت از بدن اوست. با این حال بیشتر ما مراقبتی که مناسب دست هایمان باشد، انجام نمی دهیم و نسبت به آن بی توجه هستیم درحالی که پوست ظریف و نازک پشت دست ها زودتر از پوست صورت نشانه های پیری را نشان می دهد:

بسیاری از خانم هایی که به طور مرتب کارهای خانه را انجام می دهند یا باغبانی و کشاورزی می کنند، بیشتر از سایرین دست هایشان در معرض آسیب دیدگی است. دست های این افراد به مرور زمان گذشته از خشک شدن و چروک خوردن، دچار لکه های تیره ای می شود. شاید بگویید چاره چیست؟ متخصصان پوست معتقدند که می توان با راه های ساده ای سلامت و زیبایی دست ها را تامین کرد و نگذاشت به راحتی این سلامت و زیبایی از دست برود. این مطلب نگاهی می اندازد به برخی از همین توصیه ها.

لایه برداری از دست

شاید تا به حال فکر می کردید لایه برداری تنها برای پوست صورت مناسب است در حالی که اگر سری به داروخانه ها بزنید، می بینید لایه بردار هایی برای پوست دست هم ساخته شده است که می تواند دست را از شر سلول های مرده و تیره نجات دهد و آنها را شفاف و زیبا کند.

ضدآفتاب زدن به دست

ببینید چقدر ساده دست هایمان را فراموش می کنیم در حالی که پوست دست ما هم بسیار در معرض آفتاب است. استفاده از ضدآفتاب مناسب و پوشاندن دست ها با آن به خصوص وقتی خارج از خانه هستید، بسیار مفید و حتی ضروری برای سلامت دست های شماست.

مرطوب کننده مناسب دست

استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست دستی که دارید، می تواند دست شما را در مقابل بسیاری از آسیب ها بیمه کند. بهتر است همیشه مرطوب کننده ای همراه خود داشته باشید و بعد از شستن دست هایتان از آن استفاده کنید. یکی از مواردی که بسیاری وقت ها فراموش می شود زدن مرطوب کننده بر دست ها قبل از خواب است در حالی که پوست باید همیشه مرطوب باشد و در زمان خواب که آب به پوست دست شما نمی خورد، مرطو ب کننده کمک می کند تا پوست دست شما سالم بماند و شاداب! البته حتما قبل از استفاده از مرطوب کننده دست هایتان را بشویید حتی اگر فکر می کنید تمیز هستند.

صابون مناسب دست

بسیاری از ما از مایع های بسیار قوی برای شستشو استفاده می کنیم در حالی که این مواد شوینده می توانند بیشترین ضرر را به دست ما بزنند پس علاوه بر اینکه دستکش به دست می کنید تا ظرف هایتان را بشویید حتما از مایع مناسب که خیلی قوی نیست استفاده کنید. این مورد را می توانید روی توضیحاتی که بر بدنه شوینده ها نوشته شده پیدا کنید.

راه های طبیعی مراقبت از پوست دست

برای نرم کردن دست هایتان می توانید از روغن زیتون یا بادام استفاده کنید. این مواد بسیار کمک می کنند تا پوست نرم و لطیفی داشته باشید که به مرور زمان چروک نخورد، مخلوط روغن زیتون و چند قطره آبلیمو با نوک قاشق خامه، شیر و گلیسیرین هم می تواند به پوست دستتان جلا و نرمی بدهد، مخلوط آب پرتقال و عسل هم می تواند برای دست هایتان مفید باشد. اگر حوصله ساخت این مخلوط ها را ندارید باید بگوییم بسیاری کارخانه ها این کار را انجام داده اند. کرم های پرتقال و عسل و… را ساخته اند که البته ساده است اما هزینه دارد، مخلوط گلاب و گلیسیرین هم می تواند برای پوست دست شما مفید و مناسب باشد و در عین حال که آن را تمیز می کند با ورزش دادن دست سلول های مرده را هم کم کم مجبور به جابجایی می کند، آب خیار هم می تواند برای پوست بسیار مفید باشد. شما می توانید به جای مخلوط گلیسیرین و گلاب از مخلوط آب خیار و گلاب برای شفاف و تمیز کردن دست هایتان استفاده کنید. شستن دست ها با سرکه و لیمو هم می تواند مناسب باشد. در یک ظرف آب، کمی سرکه و کمی آبلیمو بریزید و دست هایتان را در آن قرار دهید.

پرهیز از ناخن جویدن

زیبایی دست در گروی زیبایی ناخن است و ناخن زیبا هم در دست های زیباست که بیشتر می درخشد پس جدا به زیبایی ناخن هایتان اهمیت بدهید، به هیچ وجه آنها را نجوید که این عادت بسیار زننده است و دست شما را بسیار زشت می کند. علاوه بر اینکه ناخن هایتان را می گیرید حتما آن را با سوهان نیز مرتب کنید. در ضمن زخم های دست و شکستگی ناخن هایتان را جدی بگیرید و سریع آنها را رفع کنید.

بهترین روش سوهان زدن

خیلی از ما ناخن هایمان را سوهان می زنیم اما روش سوهان زدنمان درست نیست زیرا باید تنها در یک مسیر به ناخن سوهان زده شود نه اینکه از راست به چپ یا از چپ به راست، بعد از اینکه به دست هایتان مرطوب کننده یا روغن زدید چند دقیقه آن را با هم ماساژ دهید. ماساژدادن دست نه تنها خستگی آن را رفع می کند بلکه به جذب مرطوب کننده هم کمک می کند، قرار دادن دست ها در آب ولرمی که کمی نمک یا شکر به آن اضافه کرده اید، هم می تواند خستگی را از دست شما بگیرد، برای تمیز کردن دست هایتان لیف مجزا و نرمی تهیه کنید و به غیر از مواردی که به حمام می روید روزی یک بار دست هایتان خصوصا میان انگشت هایتان را با آن بشویید.

ترجمه:گیتی حکی

منبع: پزشکان ایرانی

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 7
دوست نداشتم: 7
میانگین امتیازات: 1

3 دیدگاه در “داشتن دست زیبا و شاداب

شنا یکی از ورزشهای مناسب برای سینه هاست؛ بخصوص شنای قورباغه، آنهم بدلیل این که ماهیچه های پشت و سینه را وادار به مقاومت در مقابل فشار آب می کند. در واقع فشار آب خود نوعی ماساژ فوق العاده برای سینه ها حساب می شود. برای تمرین بیشتر می توانید پاها را در کف استخر بگذارید تا جایی که آب شانه هایتان را بپوشاند. دستها را بالا برده و آهسته در جلوی خود پایین آورید. ۱۰ بار این عمل را تکرار کنید.

همانطور که مشاهده کرده اید این حرکت را می توان در دو جهت موازی و در دو جهت مخالف هماهنگ کرد، بنابراین به طور کلی چهار امکان در این مورد وجود دارد.سرانجام، دست ها را در مقابلتان بچرخانید، که هر یک شکل یک هشت انگلیسی بر پهلو خوابیده بسازند، بگذارید دستهایتان خم شوند و مفاصل آزادانه تر حرکت کنند. این عمل حرکت های آرشه چپ را در شکل هشت انگلیسی می آمیزد. در آرشه راست، انگشتان و شست ها باید باز و گسترده باشند. در دورترین نقطه آرشه راست و آرشه چپ باید حرکت را در استخوان های کتف حس کنید.پاها فراموش نشوند. روی یک پا بایستید، دست ها را افقی نگه دارید، و پای دیگر را مانند یک آونگ با حداکثر نیرو و وسعت به نوسان درآورید، و این حرکت را با نوسان بدن و دست ها هماهنگ کنید. اگر پای راست را برداشته اید، بدن و دست ها در جهت عقربه های ساعت، و اگر پای چپ را برداشته اید، در خلاف جهت عقربه های ساعت نوسان می کنند.به عنوان آخرین تمرین نوسانی، حرکتی را انجام می دهیم که به ویولن نواختن واقعی بسیار نزدیک است. ساعد چپ را مانند تصویر ۲۰ رو به بالا نگه دارید؛ انگشتان و مچ باید آزاد باشند و آرنج بتواند نوسان کند. کف دست راست مانند هنگام آرشه کشی رو به پائین، و انگشتان و مچ دست راست کاملا نرم و آزاد باشند. در حالی که دست راست مختصری از آرنج خم شده، حرکت نوسانی خود را آغاز کنید و هر دو دست، از جمله مچ و انگشتان، را به حرکت در آورید. برای آنکه نواختن ویولن با دقت بیشتری شبیه سازی شود و به حس واقعی نواختن نزدیکتر باشد، راهنمایی های ذیل را، با توجه به ، مد نظر قرار دهید:(a) وقتی دست راست به بیرون کشیده می شود، انگشتان گسترده می شوند.(b) وقتی دست راست خم می شود، انگشتان خم و به صورت یک حرکت پیوسته جمع می شوند.(c) وقتی دست چپ از بدن دور می شود (در وضعیت ویولن نواختن) انگشتان جمع می شوند.(d) وقتی دست چپ به طرف بدن می آید، انگشتان گسترده می شوند.در نوسان هماهنگ دو دست، a و c می توانند همزمان باشند، و بنابراین b و d نیز همزمان می شوند. همچنین می توان a و d را همزمان کرد و در این حالت b و c را نیز باید همزمان آورد.

آیا شما هم همیشه سعی می کنید دستهایتان را مخفی کنید؟و طوری وانمود کنید که آنها وجود ندارند؟دستها همیشه در خدمت بشر هستند ولی بی توجهی بیشتر از کار کردن به دستها صدمه می زند . معلوم نیست به چه دلیلی همیشه به صورت و مو بیشتر از دستها توجه می شود در حالی که مواظبت هر روز که وقت زیادی هم نمی گیرد تأثیر فراوانی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =