خطرات استفاده از کولر خودرو

آیا خطرات استفاده از کولر خودرو را می دانید؟

لطفا” بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو سیستم تهویه هوا را روشن نکنید.

پس از وارد شدن به داخل خودرو، پنجره های خودرو را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود، بعد ازچند دقیقه می توانید سیستم تهویه مطبوع  خودرو را روشن نمایید.

آیا می دانید دلیل انجام این کار چیست؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، داشبورد ، صندلی وسیستم تهویه هوای  خودرو از خود گازبنزین ساطع می کنند که یک گازبسیار سمی و سرطانزاست( حتما” بارها بویی شبیه پلاستیک گرم شده را در خودرویتان احساس کرده اید ،این همان بوی گاز سرطانزای بنزین است.) علاوه بر سرطانزایی ، گاز بنزین به استخوان ها اسیب رسانده ( مسمومیت استخوان ها) ونیز باعث ابتلا به انومیا (نوعی از سرطان خون مربوط به گلوبولهای قرمز خون)  و کاهش سطح گلوبولهای سفید بدن می گردد.همچنین تماس طولانی مدت با این گاز سمی باعث ابتلا به لوکمیا (نوع دیگری از سرطان خون مربوط به گلوبولهای سفید خون) ودر مواردی همزمان با افزایش ریسک ابتلا به سرطان  باعث سقط جنین در خانمها نیز می گردد.

‏جالب است بدانید:

میزان سطح قابل قبول بنزین در هوای ازاد حدود ۵۰ میلی گرم در هر فوت مربع می باشد،در حالیکه میزان بنزین موجود در داخل یک خودروی پارک شده با پنجره های بسته بین ۲۰۰تا ۴۰۰میلی گرم می باشد. حال اگر این خودرو در فضای باز و زیر نور خورشید  در دمای بالای ۶۰ درجه فارنهایت  پارک شده باشد سطح بنزن موجود در فضای داخل ان بین ۲۰۰۰تا ۴۰۰۰ میلی گرم بالا می رود  که ۴۰ برابر بیشتر از سطح قابل قبول آن می باشد.

افرادیکه سوار خودرویی با  پنجره های بسته می شوند بطور اجتناب ناپذیری در معرض تنفس پی در پی و بیش از اندازه این گاز مهلک و سمی قرار می گیرند.

علاوه بر موارد ذکر شده بالا بنزین گازیست که :

کلیه ها و کبد را تحت تاثیر قرار داده و از همه خطرناکتر اینکه بدن انسان به سختی می تواند این ماده سمی و خطرناک را  دفع نماید.

پس دوستان عزیز قبل از سوار شدن داخل خودرو، پنجره ها و درب خودرویتان را باز نمایید و بگذارید هوای سمی و زهرالود انباشته شده داخل اطاق خودرو خارج گردد، به عبارت دیگر این ماده سمی را از فضای خودروی خود بیرون برانید.

یک ضرب المثل چینی :

وقتی شخصی موضوع ارزشمندی را که به نفع شماست با شما در میان گذاشت شما نیزاخلاقا” وظیفه دارید آن مطلب را به دیگران انتقال دهید.

با تشکر

اداره کل مهندسی مونتازتندر

مهندسی فرایند مونتاز

اردیبهشت ۸۸