تسبیح مریم مقدس Rosary

در تاریخ  مسیحیت همواره طول می کشیده تا مردم را برای یادگیری و جا افتادن یک سنت کلیسایی  و تعالیم مقدس آماده کنند، ولی تسبیح مریم مقدس از همان ابتدای تاریخ مسیحیت، در بین مسیحیان رواج داشته و توسط تسبیح از طریق مریم مقدس به سوی خدا شکرگزاری میشد و این شکرگزاری برای کار فوق العاده ای بود که توسط مادر خدا در حق بشریت انجام داده است. زیرا که بعد از خداوند ما عیسای مسیح – مریم مقدس بلندترین جایگاه را درنقشه ی نجات ما ایفا کرد. باکره ای نوجوان که رنج ننگ و تهمت را بر خود می گیرد تا مطیع کار و نقشه خدا برای مولود آسمانی باشد، دختری که همکار خدا میشود تا در شکل گیری شخصیت دوم تثلیث ، نقش مادر خدا را ایفا کند- او رنج طرد شدن از جامعه ی سخت گیر و مذهبی یهود را بر خود هموار میسازد تا پسر خدا، از خون و بدن او شکل بگیرد و قوانین وراثتی او را به ارث ببرد، مریم مطیع شد تا خدا در او ساکن شود و شکل گیرد…

از پدران و مقدسین کلیسا دست نوشته ها و اشعاری بسیاری برجا مانده که در تکریم مریم مقدس میباشد، یکی از آنها که  از قرن پنجم میلادی به دست آمده (Sedulius) و بصورت آیین کلیسایی  جا گرفت این شعر بود :

داشتن دو افتخار درکنار هم، لذت مادر بودن  –  و افتخار باکره بودن. چنین افتخاری  هرگز به کسی داده نشده . نه در گذشته نه در آینده..

تاریخ تسبیح در کلیسای شرق

تسبیح اولیه بصورت طنابی بود ک روی آنرا گره زده بودند و این گره ها نقش همان دانه های تسبیح امروزه را داشت. دعا کردن با  طنابی که با ۱۵۰ گره درست شده بود؛ و درست به اندازه ی تعداد ۱۵۰ مزمور از کتاب داود پادشاه بوده است. این نوع از تسبیح از اواخر قرن سوم میلادی و اواخر قرن چهارم میلادی توسط پدران اولیه مسیحیت که در بیابان میزیسته اند آغاز شده است. راهب ها و راهبه های ارتودکس که در کلیسای شرق بودند در این زمان این فرم از دعا را آغاز کردند. که الیاف این تسبیح ها معمولا از کنف و یا ابریشم درست میشد.

تاریخ کلیسا میگوید زمانیکه مانک ها یا همان راهب های ارتودکس تصمیم گرفتند که برای زندگی به بیابان بروند( در بیابانهای مصر)  و تسبیح زدن را آغاز کردند( از قرن ۳ و ۴ میلادی)  آیین و رسوم آنان در آنجا این بود که ۱۵۰ تا مزمور را باید هر روز میخواندند، از آنجایی که برخی از این مانکها ( راهب ها) خواندن نمیدانستند و نمیتوانستند دعاهای خود را به آسانی شمارش کنند، توسط این ۱۵۰ گره که بروی طناب بسته شده بود؛ مزامیر و دعاهای خود را در حالت نشسته و سجده به یاد می آوردند و گفته شده که ۱۵۰ تا دعای عیسی را نیز میگفتند ( دعای عیسی این است: ای خداوند عیسای مسیح، پسر خدا، بر ما گناهکاران رحم کن)

امروزه نیز بسیاری از ایمانداران، دعای مسیح را بصورت متداول بارها وبارها با تسبیح تکرار میکنند.

تاریخ تسبیح در کلیسای غرب

در کلیسای غرب نیز تقریبا در همین زمان بوده که دعا با تسبیح مرسوم شد. قدیس پاکومیوس؛که یک مانک ( راهب) از کلیسای قبطی ارتودکس مصر (کلیسای شرق) بود، این طناب های گره دار را برای مانک هایی ( راهب ها) که سواد خواندن نداشتند؛ نوآوری کرد تا از این طریق به آنها بیاموزد تا در هنگام سجده و دعا چگونه دعاهای خود را آسان تر شمارش کنند و شماره ی آنها را به خاطر بیاورند؛ زیرا قبل از آن مانک ها(راهب ها) برای شمردن ۱۵۰ دعای خود؛ باید ۱۵۰ ریگ درست میکردند و یا آنها را میتراشیدند و در هنگام دعا کردن آنها را به درون کاسه می ریختند تا ۱۵۰ دعای خود را بتوانند شمارش کنند.این خیلی کار سختی بود زیرا وقتی به خارج از دیر یا صومعه می رفتند دشواریها بسیاری داشت و نمیتوانستند ریگها را حمل کنند. این طناب های گره دار کار آنها را بسیار آسان کرد و میتوانستند به سرعت دعای عیسی مسیح را بگویند و هر کجا که می رفتند میتوانستند طناب را با خود حمل کنند.

در اساسنامه ی اول شورای افسس که یکی از ۵ تا اساسنامه ی اصلی کلیساست مشاهده شده که دعا به مریم مقدس در قرون وسطی ( اواخر قرن ۱۵ تا قرن ۱۶) بسیار گسترش پیدا کرد و به او نیز تسبیح میشد. هر چند دعا به حضرت مریم از قرون اولیه مسیحیت در بین مسیحیان و پدران کلیسا رواج داشت.

بر طبق سنت کلیسا – روزاری rosary یا تسبیح مقدس توسط مریم مقدس به کلیسا هدیه داده شد. این اتفاق در سال ۱۲۱۴  میلادی بوقوع پیوست. قدیس دومینیک که یکی از قدیسین مهم کلیسای کاتولیک در قرن ۱۳ میلادی بود بر علیه بدعت گذاران کلیسا قیام کرده بود و در همه جا بر علیه بدعت گذاران کلیسا موعظه میکرد و کار آنها را نکوهش میکرد او از خانواده ی مقدسین بود و پدرش نیز یکی از مقدسین کلیسا بود. قدیس دومینیک رابطه روحانی عمیق و اسرارآمیزی با مریم مقدس داشت. و از آنجا که احترام و تکریم بسیار برای مریم مقدس میگذاشت او را در دعای خود داشت. او که از اینهمه بدعت گذاری در کلیسا بسیار مایوس و غمزده شده بود. برای احیای قوای روحانی و دلسردی اش از کلیسا، به یک جنگل در اطراف شهر تولوز در فرانسه رفت و سه روز و سه شب را به دعا و عبادت و روزه  گذرانید. در این هنگام مریم مقدس به همراه ۳ ملکه و ۵۰ باکره بر او ظاهر شده و با او سخن گفت. و به او فرمود که  برای نو کیش ها و تغییر مذهب داده گان؛ موعظه به تنهایی کافی نیست بلکه نیاز به فیض عظیم تری که همانا روح القدوس است؛ دارید.

مریم مقدس از دومینیک پرسید: آیا میدانی که تثلیث مقدس با چه سلاحی میخواهد این جهان را اصلاح کند و برکت دهد؟

دومینیک پاسخ داد: ای مادر مقدس ما؛ البته که شما این را خیلی بهتر از من میدانید. زیرا که بعد از خداوند ما عیسای مسیح؛ شما نیز همواره نقش بزرگی در نجات ما داشته اید.

مریم مقدس فرمود: در این جنگ سلاحی که میتواند دیوارهای این دژ را بشکند همواره گفتن مزمور فرشته است (دعایی است که جبرئیل از مزامیر برای مریم مقدس کرد: درود بر تو ای مریم پر از فیض، خداوند با توست. در میان همه ی زنان تو خجسته هستی و مبارک است میوه ی رحم تو لوقا باب ۱ آیه ۲۸ و آیه ۴۲) که همانا پایه و اساس عهد جدید است. در اینصورت اگر تو میخواهی که به روح اشخاص سرسخت دست بیابی و برای خداوند بر آنها پیروز شوی و آنها را از آن خداوند کنی پس مزمور مرا همواره موعظه کن.

دومینیک مقدس دگرگون شد و برای مردم نوایمان یک غیرت و آتش الهی خاصی از خدا گرفت و برای این کار به پاخاست. در کنار روح القدوس، این دومینیک مقدس بود که تسبیح کردن به مریم مقدس را در تمام طول عمر خویش به هر کجا که میرفت موعظه کرد. وبا اینکار طریق دومینیکن ها را بوجود آورد.

قدیس دومینیک تسبیح مریم مقدس را وارد کلیسا کرد و کلیسای کاتولیک آنرا جزو فرم سنت و دعای کلیسا کرد و از قرن ۱۵ طبق سنت دومینیکن ها ۱۵۰ تا تسبیح به مریم مقدس و مزمور داود و دعای عیسای مسیح، به همراه رازهای زندگی خداوند ما عیسای مسیح، در تسبیح مریم مقدس(روزاری)، در کلیسا انجام میشد. و از آن نه تنها برای دعا استفاده میشد بلکه اسلحه ای بود که از آن برای جنگ با دشمنان کلیسا  و خدا استفاده میشد.

مریم که بود؟

مریم یک دختر یهودی بود که از پدر و مادر زمینی متولد شد ولی توسط خدا انتخاب شد تا مادر زمینی پسر خدا باشد.

چرا او انسان منحصر به فردی است؟

یک مخلوق خدا که انتخاب کرد تا برای پسر مقدس خدا؛ مادر باشد؛ شخص منحصر به فردی است. در واقع و در عمل باید در بین تمامی مخلوقات دیگر خدا بسیار کامل باشد زیرا که خدا تنها در یک جای مقدس میتواند فرم بگیرد و ساکن شود.

چه چیزی در کتاب مقدس آمده که مریم را بعنوان یک شخص منحصر بفرد نشان میدهد؟

در تمام متن کتابهای کتاب مقدس تنها نام اوست که با تکریم آمده که از این پس همه ی نسل ها مرا متبارک خواهند نامید لوقا باب یک آیه ۴۸

نقش مریم در نجات ما چه بوده است؟

همه عزم مریم مقدس این است که ما را به سمت مسیح  و نجات دهنده ی ما هدایت کند. قصد او در آخرین سخنانش برای ما در انجیل یوحنا کاملا مشخص است: آنچه مسیح به شما میگوید، انجام دهید. یوحنا باب ۲ آیه ۵.

امروزه ۱۵۰ تسبیح به ۵۰ تسبیح کاهش پیدا کرده است. دانه های تسبیح به ۵ گروه ۱۰ تایی تقسیم شده که شکل آن پایین صفحه موجود میباشد.

اینطور بود که کلیسای کاتولیک نیز تسبیح به مریم مقدس را با روش دومینیکن ها از قرن ۱۵ وارد کلیسا کرد و تا به امروز نه تنها کلیسای کاتولیک و ارتودکس بلکه بسیاری از پروتستان ها نیز تسبیح به مریم مقدس را انجام میدهند. زیرا از لحاظ الهیاتی این دعا از متن انجیل آمده و با هر بار گفتن تسبیح مریم مقدس(rosary) ما تمام زندگی مسیح را مرور میکنیم و دعا و شکرگزاری را انجام میدهیم. تسبیح مریم مقدس(روزاری) کمک میکند تا به  اجبار هم که شده درباره زندگی مسیح و دستورات او بیشتر تمرکز کنیم و یادبگیریم. به ما یاد میدهد تا فکرمان را در جهت مسیح شناسی و داکترین، تربیت و منظم کنیم. یادآوری میکند تا به مریم مقدس بعنوان مادر خدا، احترام بیشتری بگذاریم و مقام مهم او را بیشتر بشناسیم.

معنی روزاری rosary (تسبیح مریم مقدس) = گل رز از گذشته های کهن سمبل شادی و سرور بوده است و از آنجا که مریم مقدس با شادی فراوان به خواست خدا برای پذیرش پسر مقدس اش تسلیم میشود؛ رز در سنت به مریم مقدس تقدیم شده و راهبان و قدیسین مسیحی آنرا بعنوان سمبل مریم مقدس میشناختند  واو را همواره با تاجی از رز نمایان میکنند و یا به او rosarium  میگویند (در زبان لاتین  یعنی یک باغ پر از گل رز را میگویند.)

مریم مقدس هر بار که خودرا به اشخاص گوناگون ظاهر میسازد خو را بعنوان بانوی تسبیح معرفی میکند.

این مقدمه کوچک از تسبیح مریم مقدس را برایتان فراهم کردیم تا روشنتر شود که ماجرای تسبیح که یک سنت ۱۵۰۰ ساله در تاریخ مسیحیت است برایتان بیشتر قابل درک باشد. البته برای تحقیق بیشتر میتوانید از منابع بسیار عالی و تاریخی مسیحی که به زبانهای زنده ی دنیا موجود میباشد، استفاده کنید.

فیض مسیح همواره همراه شما باشد

مترجم: راشین سایروس

خانواده ی مسیحی

منابع: http://www.piercedhearts.org/hearts_jesus_mary/heart_mary/history_mystery_rosary_gonzalez.html

http://www.medjugorje.com/prayers/prayers-a-novenas-of-the-community/785-how-to-pray-the-rosary.html

http://lapieta.tripod.com/ctlcmry.html

http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/apost_letters/documents/hf_jp-ii_apl_20021016_rosarium-virginis-mariae_en.html

http://www.remnantofgod.org/rosary.htm

http://www.olrl.org/sacramental/rosary.shtml

http://www.rosary-center.org/howto.htm