بیف شاکشوکا shakshuka و بادمجان کبابی

یک غذای اسراییلی بسیار خوشمزه و معروف

 

مواد لازم:

یک کیلو بادمجان

۳ تا ۴ قاشق روغن زیتون

یک پیاز بزرگ

۶ تا ۸ عدد سیر

یک قاشق دارچین

یک قاشق زیره خرد شده

مقداری فلفل قرمز (دلخواه)

یک قاشق پاپریکا

یک تا دو قاشق رب گوجه فرنگی

۳۰۰ گرم گوشت گوساله ی چرخ شده

۲ عدد گوجه فرنگی متوسط  خرد شده

یک قاشق لیمو ترش خرد شده

۴ عدد تخم مرغ

یک قاشق چایخوری سماق

یک قاشق جعفری خرد شده

نمک و فلفل سیاه

 

طرز تهیه:

بادمجان ها را روی شعله گاز یا ذغال همراه با پوست آن کبابی کنید . تمام پوست که کبابی شد و حالت پوسته پوسته پیدا کرد- با احتیاط با یک کارد یا چنگال بادنجانها را از پوست در بیاورید مراقب باشید که دستتان نسوزد – بهتر است تا داغ است از پوست جدا کنید وگرنه اگر سرد شود؛ به پوست می چسبد. تمام قسمت های سیاه پوست را کاملا جدا کنید.

پیاز و سیر را بصورتی نگینی ریز ریز کنید و بهمراه روغن زیتون در یک تابه بزرگ چدنی بریزید و دارچین، پودر زیره، فلفل قرمز و رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و حدود ۶ دقیقه تفت دهید تا نرم شود.

سپس گوشت چرخ کرده را به مواد اضافه کرده و در آن به مدت ۶ دقیقه تفت میدهیم و حسابی هم میزنیم تا همه جای گوشت رنگش تغییر کند و یک قاشق نمک و فلفل سیاه به آن اضافه میکنیم و هم میزنیم.

shakshuka2
shakshuka2

سپس در این مرحله گوجه فرنگی هایی که خرد کرده ایم را اضافه کرده بهمراه بادنجان های کبابی که آنرا با ته چنگال له کرده ایم ،  به همراه لیموی خرد شده را به مواد اضافه کرده و هم میزنیم و به مدت ۶ دقیقه می پزیم. اگر مواد خیلی سفت شد ۹۰ میلی لیتر به آن آب اضافه میکنیم بعد از اینکه کمی حرارت داده شد،– سپس  ۴ تا سوراخ درست میکنیم و در هر کدام یک تخم مرغ مشکنیم. شعله را بسیار کم کنید تا با حرارت کم تخم مرغ ها عمل بیاید. سفیده های تخم مرغ را وقتی در حال شکل گرفتن است با مواد گوشت و بادنجان و گوجه زود ترکیب کنید تا در ظرف سفیده ی تخم مرغی دیده نشود و فقط سعی کنید دست به زده ها نزنید تا به همان حالت درسته وسط تابه باقی بماند حدود ۵ دقیقه ممکن اس زمان ببرد برای پخت تخم مرغ .. زرده ها که یک کمی شکل گرفت میتوانید ظرف را از روی حرارت بردارید سپس روی آن سماق بپاشید و مقداری جعفری تازه را خرد کرده روی آن بریزید و کمی روغن زیتون روی آن بدهید – اگر مایل بودید میتوانید مقداری پنیر یونانی هم روی آن بریزیدو همراه با پیتا برد یا نان تافتون این غذای لذیذ را نوش جان کنید.

همراه با برکات آسمانی از خداوند ما عیسی مسیح بر خانه و خانواده ی شما