ash doogh

آش ماست(دوغ) آذربایجان

آش دوغ آذربایجانash-doogh-3

برنج  یک پیمانه

گوشت چرخ کرده برای کوفته ریزه  ۲۰۰ گرم

نخود پخته شده ۲۰۰گرم

ماست ترش که کمی رقیق باشد یک کیلو

سبزی آشی ۷۰۰ گرم

پیاز

سیر

نعنای خشک

نمک

زردچوبه

نخودها را از شب قبل کاملا خیس کنید تا برای پخت آماده شوند

برای تهیه آش، نخودهایی را که از شب قبل خیسانده ایم را داخل قابلمه میگذاریم تا کاملا با آب جوشیده بپزد و نرم شود برنج را نیز بعد از اینکه نخود پخته شد به آن اضافه میکنیم تا کاملا نرم نرم شود در همین زمان که برنج ما نرم شده میتوانیم کوفته ریزه ها که از قبل آماده کرده ایم را به این مواد اضافه کنیم تا با این مواد پخته شود و جا بیفتد این آش نه باید شل باشه نه سفت.

سبزی را که قبلا خورد کرده ایم را به مواد آش اضافه میکنیم و باید توجه داشته باشیم که برنج ممکن است آش ما را کمی سفت کند ولی چون ماست رقیق به آن اضافه میکنیم این مشکل حل میشود بعد از اینکه سبزی ما کمی جا افتاد در ۱۰ دقیقه آخر ماست را به آش اضافه میکنیم چون نباید ماست زیاد در آش جوش بخورد چون ممکن است بریده بریده شود. بهتر است ماست ما ترش باشد چون ترش بودن ماست باعث میشود آش بسیار خوشمزه باشد اگر ماست شما ترش نبود شب قبل آنرا بیرون از یخچال نگهداری کنید و ماست شما در طی یک شب تا صبح بیرون از یخچال، طعم ترش به خودش میگیرد. بعضی ها ماست حتی در ۲ یا ۳ دقیقه آخر میریزند و بلافاصله آنرا سرو میکنند که البته من نیز معمولا اینکار را میکنم مقداری پیاز داغ و سیرداغ نیز به آش اضافه کنید چون طعم آن در زمان پخت به خورد آش میرود.

نعنا داغ- پیاز داغ و سیر داغ برای تزیین روی این آش بسیار دلپذیر خواهد بود.

این آش بسیار غذای کامل و سرشار از ویتامین و در عین حال به صرفه ای است چون هم دارای مواد از گروه نشاسته- پروتئین – حبوبات و سبزیجات میباشد و خوردن این آش خوشمزه را به شما حتما توصیه میکنیم.

برای تهیه کوفته ریزه

گوشت چرخ کرده و پیاز رنده شده به همراه نمک فلفل و زردچوبه را با هم مخلوط میکنیم و حسابی ورز میدهیم که این مواد به هم بچسبد چون کوفته ریزه ها باید داخل آش برود، بهتر است چسبندگی اش خوب باشدو این کوفته ریزه ها نباید سرخ شود و به همان حالت خام و گلوله گلوله داخل آش میریزیم و خودش به محض اینکه داخل آش افتاد حالت خود را حفظ میکند.

در آذربایجان این آش را معمولا بسیار رقیق و با دوق درست میکنند ولی ما در اینجا از ماست رقیق استفاده کردیم که به نظر خوشمزه تر میباشد.

ماست و دوغ معمولا باعث میشود که فشار خون پایین بیاید. بنابراین در خوردن این آش زیاده روی نکنید چون ممکن است فشار شما پایین بیایید.

برکت و شادی را برای سفره های شما آرزومندیم

آشپزخانه ما